Płacz jest ważną reakcją emocjonalną, mówią psycholodzy

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Na przestrzeni dziejów wielu badaczy podchodziło bardzo różnie do ludzkiego zachowania, jakim jest płacz. Dziś wiemy, że płacz jest fizjologiczną reakcją na pewnego rodzaju bodźce emocjonalne. Najbardziej zauważalną cechą płaczu są oczywiście łzy, ale to także zmiany w mimice oraz zmieniony rytm oddechu.

 

Płacz osoby dorosłej nie różni się wiele od płaczu dziecka, gdy uzna się go za zjawisko społeczne. Płacz może być chęcią wywołania zainteresowania, sposobem na pozyskanie wsparcia i pomocy bliskich osób, poprzez komunikowanie wewnętrznego stanu emocjonalnego.Wielu naukowców uważa, że dorośli najczęściej płaczą, gdy są sami. Łzy mogą także służyć jako środek autooceny, pomagając ludziom uświadomić sobie, jak bardzo są zdenerwowani. W 2008 roku około 4300 młodych ludzi z 30 krajów wzięło udział w badaniu, które wykazało, że większość z nich czuje się po płaczu lepiej zarówno psychicznie, jak i fizycznie.

 

Psycholodzy jasno twierdzą, że płacz jest potrzebny, ale wymaga wsparcia społecznego, aby łzy okazały się skuteczne. Wszystko sprowadza się więc do takich samych powodów, dla których płaczą niemowlęta – w poszukiwaniu pomocy od osób bliskich.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj