Dlaczego każdy człowiek czuje zapach na swój sposób?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Najnowsze badania wykazały, że zmysł węchu jest określany nie tylko przez różnice w rozmieszczeniu „genów zapachowych”, ale także poprzez zapach zwierząt lub ludzi, który był odczuwalny w ostatnich latach oraz dniach życia.

 

Rola genów w tworzeniu tkanek nosa pozostaje bardzo duża, ale środowisko także przyczynia się do rozwoju zmysłu węchu i nie jest mniej istotne. Naukowcy odkryli, że zachowanie i właściwości komórek węchowych nie zależy jedynie od uwarunkowania genetycznego, ale także od historii życia ich właściciela.

 

Ludzki nos zawiera miliony komórek nerwowych, odpowiedzialnych za rozpoznawanie różnych zapachów. Komórki te są na bieżąco aktualizowane, poprzez całe życie człowieka. Poważne zaburzenia pracy układu nerwowego, takie jak choroba Alzheimera, najczęściej objawiają się obumieraniem neuronów węchowych, a człowiek traci zdolność do odczuwania zapachu lub czuje go w zaburzony sposób.Istnieje około tysiąc receptorów węchowych, co uniemożliwia naukowcom zrozumienie, dlaczego zdolność do rozróżniania zapachów różni się znacznie wśród ludzi, mimo minimalnych różnic w strukturze ich DNA.

 

Badacze doszli do wniosku, że warunki, w których żyje człowiek, mają istotny wpływ na jego rozróżnianie zapachów. Mają kryć się za tym zmiany stężenia białek, opdowiedzialnych za rozpoznawanie zapachu, pod wpływem różnych zapachów znanych z przeszłości.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj