Płuca odgrywają kluczową rolę w procesie produkcji krwi

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Ludzki organizm skrywa jeszcze wiele tajemnic, a naukowcy odkryli właśnie kolejną z nich. Okazuje się, że płuca odgrywają kluczową rolę w procesie produkcji krwi. Do tej pory uważano, że tylko szpik kostny jest odpowiedzialny za tę funkcję, ale badania przeprowadzone na myszach laboratoryjnych wykazały, że większość płytek krwi obecnych w organizmie jest wytwarzana w płucach.

 

Według ustaleń naukowców płuca przechowują rezerwę komórek macierzystych krwi, które tworzą komórki aktywne, gdy te w szpiku kostnym wysychają. Większość komórek tworzących krew jest skoncentrowana w szpiku kostnym. Jednak doświadczenia na myszach wykazały, że komórki wytwarzające płytki megakariocytów są obecne w tkance płuc.

 

„Kiedy odkryliśmy dużą liczbę trombocytów tworzących megakariocyty w tkance płucnej, zdaliśmy sobie sprawę, że to rewolucyjne odkrycie” – powiedziała Emma Lefrenceis, która jest współautorką badań.

 

W bardziej szczegółowym badaniu stwierdzono, że megakariocyty w płucach produkują ponad 10 milionów płytek krwi na godzinę, czyli ponad połowę ogólnej liczby płytek krwi u myszy. Odkrycie sugeruje, że płuca posiadają znacznie bardziej rozległe zadania, niż wcześniej sądzono.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)

Skomentuj