Zbadano ile z neandertalczyka jest we współczesnych ludziach

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Nowe badania przeprowadzone przez naukowców z Washington School of Medicine (UWSM) ujawniają, że część populacji ludzkiej do dziś ma w genomie powiązania z neandertalczykami.

 

Zespół genetyków badał, czy niektóre nieaktywne już geny, odegrały aktywną rolę w ludzkiej ewolucji. Jak się okazuje, geny wpływają na sposób, w jaki zachowują się inne geny. Według badań, nawet 50 tysięcy lat po ostatnim neandertalczyku, można jeszcze zobaczyć jego wymierny wpływ na ludzką ekspresję genów.

Chociaż ustalenie ile czyjegoś genomu pochodzi od neandertalczyków nie jest takie trudne, odizolowanie poszczególnych genów łączących się z indywidualnymi cechami fizycznymi lub zachowaniami jest niezwykle trudne, nieważne skąd pochodzą.

 

Stwierdzono, że w jednej czwartej przypadków geny neandertalczyków mają bezpośredni wpływ na funkcje biologiczne organizmu. Może być to na przykład zmniejszenie ryzyka wystąpienia schizofrenii lub nawet podatność na mukowiscydozę. Z pewnością krzyżowania się ze sobą przodków ludzi odegrały ogromną rolę w naszej dzisiejszej genetyce.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)

Skomentuj