4 nawyki niesłusznie uznawane za zdrowe

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W pogoni za poprawą jakości swojego życia, często angażujemy się w nowe działania, które mają poprawić nam zdrowie, a przy tym dać lepsze samopoczucie. Istnieje wiele nawyków, powszechnie uważanych za zdrowe, o których usłyszeliśmy w wiadomościach lub od znajomych, ale niekoniecznie są one tak dobre, jak się o nich mówi. Oto niektóre z nich.

 

1. Jedzenie samych niskotłuszczowych pokarmów

Niska zawartość tłuszczu w diecie to popularna metoda odchudzająca. Prowadzono ośmioletnie badania z udziałem prawie 50 tysięcy kobiet. U osób przebywających na diecie niskotłuszczowej wykazano wyższe ryzyko zachorowania na raka piersi, raka jelita grubego lub choroby serca. Zdrowe tłuszcze powinny być obecne w każdej diecie, na przykład te zawarte w orzechach, rybach i awokado.

2. Używanie wskaźnika BMI jako wyznacznika prawidłowej masy ciała

Pomiar BMI opracowano w 1830 roku i jak wskazują dietetycy, jest zbyt mało precyzyjne, by się nim sugerować. Brakuje w nim przede wszystkim wyróżnienia masy pochodzącej z tkanki mięśniowej, a masy pochodzącej z tkanki tłuszczowej. Dodatkowo ważne jest wykonywanie pomiarów obwodowych talii, które mogą być istotne dla stwierdzenia niektórych chorób, w tym serca i cukrzycy typu 2.

3. Zamiana mleka krowiego na mleko migdałowe

Alternatyw dla mleka krowiego jest coraz więcej. Ich popularność rośnie od kilku ostatnich lat, a wśród nich najpopularniejsze jest mleko sojowe oraz migdałowe. Jednak mleko migdałowe jest praktycznie pozbawione składników odżywczych. Przeciętna szklanka mleka migdałowego zawiera około 2% migdałów, czyli nie posiada prawie wcale białka.

4. Suplementowanie dużych dawek witaminy C

Górna granica w przyjmowaniu witaminy C dla osoby dorosłej wynosi 2,000 mg dziennie. Jej przekroczenie może być przyczyną biegunek, nudności, wymiotów, zgagi, bólów głowy oraz innych efektów ubocznych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika simon

Ten temat został już chyba

Ten temat został już chyba 1000 razy wyjaśniony a ludzie dalej pytają o lewoskrętną witaminę c. Czasami nawet farmaceuci w aptekach są przeświadczeni o jej wyższości, lol. Bardziej bym się martwił o jakość i czystość kwasu l-askorbinowego i zawartość metali ciężkich - zgadnijcie jakie parametry mają te tanie witaminki z aptek sieciowych?

0
0
Portret użytkownika Piotr

Nie istnieje lewoskrętna, czy

Nie istnieje lewoskrętna, czy prawoskrętna. Już Jerzy Zięba wycofał się z tego i przyznał do pomyłki, choć nadal jest mit o tej lewoskrętnej. Wlewy są wykonywane askorbinianem sodu, a nie kwasem askorbinowym.

0
0
Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Co do wit. C to bzdura...

Co do wit. C to bzdura... Występuje lewoskrętny i prawoskrętny kwas askorbinowy...

 Lewoskrętny nie ma norm stosowania i nadmiar wydalany jest z moczem. Prawoskrętna wit C powoduje skutki uboczne, gdyż łączy się z białkami.

 Wlewy antynowotworowe z wit C są wykonywane z witaminy lewoskrętnej...

0
0

Skomentuj