Dlaczego warto chodzić do sauny?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Spędzanie czasu w saunie może pomóc obniżyć ryzyko wysokiego ciśnienia krwi – twierdzą autorzy najnowszego badania, opublikowanego w amerykańskim czasopiśmie naukowym Journal of Hypertension.

 

W badaniu fińscy mężczyźni korzystali z sauny przez około 19 minut, od czterech do siedmiu razy w tygodniu. Praktyka ta zmniejszyła u uczestników badania ryzyko wystąpienia wysokiego ciśnienia krwi niemal o połowę, w porównaniu z ludźmi odwiedzającymi saunę tylko raz w tygodniu.

 

Naukowcy z Uniwersytetu Finlandii Wschodniej uważają, że spędzanie czasu w saunie zmniejsza ryzyko zgonu z powodu chorób sercowo-naczyniowych oraz nagłych zaburzeń pracy serca. Takie wnioski wysunięto na podstawie badań 1621 mężczyzn w średnim wieku, którzy mieszkali w Finlandii.

 

W analizie badawczej uwzględniono tylko mężczyzn z prawidłowym ciśnieniem krwi, którzy zgłaszali wizyty w saunie co najmniej raz w tygodniu. W ciągu następnych dwóch dekad około 16% uczestników wykazało wysokie ciśnienie krwi, określane powyżej 140/90 mm Hg. 

Mężczyźni, którzy zażywali sauny tylko raz w tygodniu, posiadali najwyższe ryzyko wystąpienia wysokiego ciśnienia krwi. Ryzyko to zmniejszało się o 24% u osób, które chodziły do sauny od dwóch do trzech razy w tygodniu, a o 46% w przypadku mężczyzn, którzy spędzali czas w saunie od czterech do siedmiu razy w tygodniu.

 

Współautor badań, Dr Jari Laukkanen, kardiolog oraz profesor medycyny na Uniwersytecie Finlandii Wschodniej twierdzi, że zażywanie sauny może podnieść temperaturę ciała nawet o 2 stopnie Celsjusza. Powoduje to rozszerzanie się naczyń krwionośnych i jednoczesne zmniejszenie ciśnienia krwi. Pocenie się w saunie pomaga usunąć toksyny z organizmu, a relaks zarówno fizyczny i psychiczny chroni przed szkodliwymi skutkami stresu.

 

Autorzy badania ostrzegają jednak, że chociaż kąpiel w saunie może wydawać się bezpieczna i większość osób toleruje ją prawidłowo, to osoby z dolegliwościami serca oraz nieprawidłowym ciśnieniem krwi mogą doświadczać gwałtownego spadku ciśnienia krwi, co może być niebezpieczne dla zdrowia.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj