Toksyczne opary podczas sprzątania w Twoim domu – jakich substancji unikać?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Podczas sprzątania swojego domu rzadko myśli się o wpływie używanych substancji na własny stan zdrowia. Jednak warto zwrócić uwagę na łączenie niektórych składników, obecnych w popularnych środkach czystości, ponieważ wdychanie ich oparów może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

 

Wybielacz i amoniak

Zamiast dodatkowej siły czyszczenia, połączenie ze sobą wybielacza i amoniaku skutkuje powstaniem chloroaminy – toksycznego gazu, który po dostaniu się do płuc może spowodować podrażnienia lub nawet stan zapalny. Wiele substancji do czyszczenia łazienek zawiera wybielacz, tak samo jak wiele z nich zawiera amoniak. Warto czytać składy chemiczne używanych środków, aby przypadkowo nie połączyć tych dwóch substancji.

 

Kwas i wybielacz

Środki czyszczące z zawartością kwasu mogą powodować silne reakcje chemiczne, gdy zostaną połączone z wybielaczem, tworząc chlor – silnie trujący, żółtozielony gaz o nieprzyjemnym, duszącym zapachu. Gaz działa drażniąco na układ oddechowy oraz błony śluzowe, a jego wdychanie może prowadzić do obrzęku płuc – w dużych ilościach nawet do śmierci. 

Ocet i nadtlenek wodoru

Ocet jest popularnym środkiem czystości wśród osób, które lubią wykorzystywać do sprzątania naturalne produkty. Należy jednak pamiętać, że aktywnym składnikiem octu jest kwas, który w połączeniu z produktem zawierającym nadtlenek wodoru może stworzyć kwas nadoctowy, który jest niebezpieczny podczas kontaktu z oczami, skórą i układem oddechowym.

 

Stare i nowe środki czystości

Odradza się mieszanie ze sobą starych i nowych środków czystości, nawet jeśli jest to ten sam produkt. Takie działanie również może wyzwolić niepożądane, niebezpieczne dla zdrowia reakcje chemiczne.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj