Odkryto związek między ADHD a bezsennością

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy sugerują, że może istnieć silny związek między ADHD a zaburzeniami snu. Zespół nadpobudliwości z deficytem uwagi charakteryzuje się zazwyczaj nadaktywnością, krótkim czasem koncentracji oraz trudnościami w samoorganizacji. Czasem zaburzeniu może towarzyszyć także dysleksja, lęk, depresja, a także problemy ze snem.

 

W większości przypadków ADHD i zaburzenia snu były traktowane jako dwie osobne kwestie, jednak najnowsze badania, przeprowadzone przez Vrije Universiteit w Amsterdamie, wykazały ich wzajemną korelację.

Prof. Sandra Kooji z VU w Amsterdamie mówi: „Jestem psychiatrą i podczas specjalizacji w ADHD u osób dorosłych od 1995 roku od samego początku moją uwagę zwróciło wiele przypadków zaburzeń snu u osób z deficytem uwagi. Większość z nich miała podobne objawy, charakteryzujące się problemami we wczesnym wstawaniu, które prowadziły do odczuwania wzmożonego zmęczenia w ciągu dnia”.

Codzienne obowiązki pacjentów, związane ze wczesnym wstawaniem, zdawały się dla prof. Kooji nasilać objawy ADHD. Przeanalizowano kilka badań na ten temat i ujawniono interesujące fakty dotyczące zaburzeń snu u osób z rozpoznanym ADHD. 

Osoby z ADHD skarżyły się na różne rodzaje zaburzeń snu, takie jak zespół niespokojnych nóg oraz bezdech senny. W przypadku niektórych osób wdrożono stosowanie suplementów o zawartości melatoniny lub lekką terapię światłem. Podobne zalecenia stosuje się w celu poprawy stanu zdrowia podczas depresji oraz zaburzeń afektywnych dwubiegunowych. Natomiast bezdech senny zwykle wiązał się z nadwagą pacjentów, gdzie konieczna była utrata masy ciała. 

 

Osoby borykające się z ADHD zgłaszają także nadwrażliwość na światło, która również może mieć skutek trudności z zasypianiem w nocy. Póki co zespół badawczy stara się znaleźć najbardziej efektywne rozwiązanie, skupiając się na dozowaniu dawek melatoniny oraz placebo, a także zaleceniach dla pacjentów, na przykład rezygnacji z korzystania z ekranów telewizorów i komputerów po godzinie 22.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika kamil

przeciez ten, co wymyslil

przeciez ten, co wymyslil adhd sam powiedzial, ze to twor dla kasy i slawy. dzieciaki sa po prostu bardziej energiczne, nic nadzwyczajnego, a on z tego zrobil wielkie halo i dzis reszta glupkow w to wierzy. panowie proponuje bardziej sie doinformowac i pozostawic smieszny temat adhd glupcom.

0
0

Skomentuj