Najnowsze badania wskazują, że najpopularniejsze suplementy diety nie działają

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Najpopularniejsze suplementy witamin i minerałów nie mają żadnego wpływu na zdrowie ludzi, którzy je przyjmują – dowiodły najnowsze, 5-letnie badania. Najczęściej zażywane suplementy, czyli witamina C, witamina D, wapń oraz multiwitaminy nie zapobiegają atakom serca, udarom, chorobom sercowo-naczyniowym ani śmierci.

<--break->

Wynikami badań są zaskoczeni sami naukowcy. Jak twierdzi dr David Jenkins, główny autor raportu – istnieje niewielka liczba pozytywnych efektów zażywania popularnych suplementów witamin oraz minerałów. Są one po prostu obojętne dla organizmu – nie szkodzą, ale też nie pomagają.

 

Wyniki opublikowano w czasopiśmie naukowym Journal of the American College of Cardiology. Wykazano stosunkowo niewielką korzyść dla zdrowia z zażywania suplementów kwasu foliowego oraz witamin z grupy B. Bezskuteczne okazały się za to suplementy witaminy C i D, wapń oraz beta-karoten.

Autorzy badania twierdzą, że leczenie niedoborów mikroelementów jest jednym z największych osiągnięć medycyny w ciągu ostatnich 200 lat. Jednak dodają przy tym, że w wielu przypadkach suplementy zażywane są zupełnie niepotrzebnie, na wyrost, jako obietnica ogólnego zdrowia i długiego życia – na co nie ma żadnych dowodów naukowych.

 

Co więcej, wykazano, że nadmiar niektórych minerałów oraz suplementów antyoksydacyjnych może powodować niedobory innych ważnych minerałów, takich jak cynk oraz żelazo, które przyswajamy podczas spożywania pokarmu.

 

Specjaliści są zdania, że najlepszym rozwiązaniem do prawidłowego odżywienia organizmu jest stosowanie pełnowartościowej diety, bogatej w świeże owoce, warzywa oraz orzechy, a nie zażywanie sztucznie przygotowanych specyfików.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika BOXIN

Ciekawe kto płacił za te

Ciekawe kto płacił za te "wieloletnie" badania, może jakieś koncerny farmaceutyczne? Pewnie, że ekologiczne jedzenie bez GMO, glifosatu i korzystanie ze starych tradycyjnych odmian i ras zwierząt jest najlepsze ale gdzie je kupić i kto mi da 100%, że to jest takie jakie opisuje producent na metce i sprzedawca na rynku lub sklepie. Chcesz pewności kup działkę, uprawiaj i hoduj wszystko samemu (na GMO nawet tu nie ma gwarancji) i rzuć pracę, bo to bardzo absorbuje. A i jeszcze jedno! Kogo stać na tą ekologię gdzie przykładowo: Mąka z samopszy typ 1850 BIGPACK 3 kg BIO kosztuje 51,65 PLN od polskiego producenta w Polsce.

0
0
Portret użytkownika lol

Znaczy, ze ci 'specjaliści"

Znaczy, ze ci 'specjaliści" zadekretowali, że SZKORBUTU nie ma, i kto go wynalazł mylił się, wit. c nie jest do niczego potrzebna ....hehe... poslac tych "specjalistow" na Syberię na 2 lata i zobaczymy, czy wyniki się potwierdzą ...

0
0

Skomentuj