Olejki zapachowe mogą być toksyczne dla ludzi oraz zwierząt

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W ostatnim czasie wróciła moda na stosowanie olejków eterycznych oraz podobnych środków zapachowych, które mają ładnie pachnieć w naszych domach. Specjaliści informują jednak o tym, że niektóre olejki eteryczne mogą źle wpływać na zdrowie domowych pupili, a nawet ludzi.

 

Jak informuje Amerykańskie Towarzystwo Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt (ASPCA), wszyscy właściciele zwierząt powinni uważać podczas stosowania olejków eterycznych. Zatruciem zagrożone są przede wszystkim koty, ale także psy, ptaki oraz gryzonie.

 

Olejki eteryczne mogą być niebezpieczne także dla małych dzieci. Ze względu na przyjemny zapach, dzieci mogą zbyt chętnie wdychać lub co gorsza próbować środków zapachowych, co jest prostą drogą do zatrucia. To właśnie dawka czyni truciznę, czyli tak naprawdę każdy olejek eteryczny jest potencjalnie szkodliwy dla naszego zdrowia.

Oczywiście nie ma nic złego w użyciu na przykład olejku lawendowego do odświeżenia domu i uspokojenia nerwów. Posiada on ładny zapach i istnieją pewne dowody na to, że może łagodzić stres lub lekko poprawić nastrój. Należy jednak pamiętać, że olejek lawendowy nie zaradzi poważnym problemom zdrowotnym.

 

Szczególnie należy uważać na internetowych sprzedawców olejków eterycznych, którzy mogą reklamować swoje produkty jako zapobiegające konkretnym chorobom. W większości są to twierdzenia niepoparte żadnymi dowodami naukowymi, a nadmierne wdychanie takich substancji prędzej zaszkodzi, niż pomoże naszemu zdrowiu.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj