Jak tłuszcz wpływa na zdrowie kobiet i mężczyzn?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Tłuszcz gromadzi się inaczej w ciałach kobiet i mężczyzn. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Riverside postanowili ustalić konsekwencje dla zdrowia, które wynikają z tych różnic. Czy któraś z płci lepiej radzi sobie z nadmiarem tkanki tłuszczowej?

 

Badano rolę żeńskiego hormonu estrogenu w magazynowaniu tłuszczu, a także zdrowotne konsekwencje nadwagi. Jajniki są głównym źródłem estradiolu, który stanowi formę estrogenu u kobiet przed menopauzą. Ponieważ faktem jest przybieranie kobiet na wadze po przejściu menopauzy, postanowiono porównać skłonność do magazynowania tkanki tłuszczowej u samic gryzoni pozbawionych jajników oraz samców gryzoni w adekwatnym wieku.

 

Jak dowiedziono, hormony produkowane przez jajniki chronią przed szybszym przybieraniem na wadze – myszy pozbawione jajników, które karmiono wysokokaloryczną dietą, tyły o wiele szybciej. Co więcej, u gryzoni rozwinięto choroby metaboliczne, takie jak cukrzyca typu 2 czy insulinooporność.

Co jednak z mężczyznami? U samców myszy nadwagę powiązano z niższym poziomem testosteronu, który przyczynia się do niskiego libido, małej ilości energii i zmniejszonej siły mięśni. Mimo wszystko ostateczny wniosek jest taki, że tkanka tłuszczowa jest bezpieczniejsza dla organizmu kobiet.

 

Tłuszcz jest lepiej rozmieszczony w ciele kobiecym. U mężczyzn występuje w większej ilości niebezpieczny tłuszcz trzewny, który gromadzi się wokół narządów wewnętrznych. Co więcej, u samców myszy następowało niepokojące następstwo otyłości, którego nie odnotowano u samic – stan zapalny wywołany nadwagą przenikał barierę krew-mózg i docierał do mózgu. Jednak autorzy badania nie są póki co w stanie uzasadnić wykazanej różnicy. Jest to temat na kolejne badania.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj