Naturalny związek chemiczny może pomóc w leczeniu stłuszczenia wątroby

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby to ogólne określenie nieprawidłowego funkcjonowania wątroby w wyniku nagromadzenia tłuszczu w jej obrębie. Z czasem prowadzi on do stanu zapalnego, zwłóknienia oraz zbliznowacenia tkanki tego narządu. Ich konsekwencją może być z kolei marskość wątroby lub rak wątrobowokomórkowy. Naukowcy stale poszukują leku, który mógłby zapobiegać stłuszczeniu wątroby. Wiele wskazuje na to, że może zapobiegać mu naturalny związek pochodzenia roślinnego.

Według najnowszych danych bezalkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby stanowi około 25% przypadków wszystkich chorób wątroby na całym świecie. Jej głównym czynnikiem predysponującym jest po prostu otyłość, która prowadzi do ogólnoustrojowych stanów zapalnych w organizmie. Ponieważ zarówno choroby wątroby, jak i otyłość są tak rozpowszechnione, naukowcy stale poszukują nowych, skuteczniejszych sposobów, które mogą je leczyć, ale także im zapobiegać.

Niedawno zespół badaczy z Uniwersytetu Texas A&M we współpracy ze specjalistami z innych instytucji badawczych przeprowadzili badanie, którego wyniku sugerują odkrycie naturalnego związku mogącego zapobiegać bezalkoholowej stłuszczeniowej chorobie wątroby. Związek o nazwie indol występuje w niektórych warzywach krzyżowych, takich jak brokuły, brukselka oraz kapusta. Szersze informacje na temat jego właściwości opublikowano w czasopiśmie naukowym Hepatology.

W celu weryfikacji prozdrowotnego działania indolu naukowcy przeprowadzili badania zarówno na ludziach, jak i na zwierzętach oraz żywych komórkach. Pierwszy eksperyment odbył się w Uniwersytecie Medycznym Changqing w Chinach, w którym wzięło udział 137 uczestników pochodzenia azjatyckiego w wieku od 20 do 80 lat. U 51 spośród nich zdiagnozowano nadwagę, a u 11 otyłość. Badacze weryfikowali poziom indolu we krwi uczestników, a także poziom biomarkerów związanych z otyłością i zawartością tłuszczu w wątrobie.

Odkryto, że w badanej grupie osoby z wyższymi wskaźnikami masy ciała posiadały jednocześnie mniejsze stężenie indolu we krwi. Najniższy poziom tego związku chemicznego występował u osób otyłych, a najwyższy u uczestników z prawidłowym BMI. Co jednak najważniejsze, odkryto, że niski poziom indolu korelował jednocześnie z wysoką zawartością tłuszczu nagromadzonego w wątrobie.

Naukowcy uważają, że ich odkrycie może znajdować zastosowanie u wszystkich ludzi, niezależnie od ich pochodzenia etnicznego. Ponieważ jednak póki co badanie przeprowadzono wyłącznie w Chinach, nie można w 100% potwierdzić jego wiarygodności.

Aby wykazać potencjalne znaczenie indolu dla zdrowia wątroby, badacze przeprowadzili serię eksperymentów na myszach, u których sztucznie wywołano niealkoholową stłuszczeniową chorobę wątroby. Gryzonie były karmione wyłącznie dietą wysokotłuszczową, jednak część z nich dodatkowo otrzymywała indol. Jak się okazało, grupa myszy wspomagana roślinnym związkiem chemicznym gromadziła mniej tkanki tłuszczowej i, analogicznie, doświadczała mniej stanów zapalnych w organizmie.

Badacze zauważyli, że indol zadziałał nie tylko na wątrobę, ale również na komórki jelitowe, zachęcając je do wysyłania sygnałów przeciwzapalnych. Choć potrzebne są jeszcze kolejne badania na ten temat, bardzo możliwe, że indol będzie stanowić przyszłość terapii przeciw otyłości oraz chorobom wątroby. My z kolei możemy na dany moment zwiększyć spożycie warzyw krzyżowych w naszej codziennej diecie.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj