Uwaga na ibuprofen! Może szkodzić twojej wątrobie

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Najnowsze badania dowodzą, że ibuprofen, czyli jeden z najpopularniejszych na świecie środków przeciwbólowych, może wpływac na zdrowie wątroby. Co dokładnie dowiedli naukowcy i czy w obliczu najnowszych odkryć nadal powinniśmy stosować ten lek przeciwbólowy?

Ibuprofen stanowi powszechny niesteroidowy lek przeciwzapalny, który bez recepty dostaniemy w każdej aptece, a także w większości marketów i innych sklepów wielobranżowych. Z tego powodu ludzie zażywają go niemal bez namysłu, zwykle w czasie odczuwanego bólu głowy, przeziębienia czy grypy. Niestety, ibuprofen, jak każdy inny lek, może powodować niepożądane skutki uboczne. Jednym z nich jest uszkodzenie wątroby, choć zdarza się to dość rzadko.

Badanie przeprowadzone na myszach przez naukowców z Uniwersytetu California Davis sugeruje, że niekorzystny wpływ ibuprofenu na zdrowie wątroby może być bardziej znaczący niż wcześniej podejrzewano. Wątroba odgrywa kluczową rolę w metabolizmie energetycznym naszego organizmu i jest niezbędna do homeostazy całego ciała. Reguluje m.in. poziom glukozy, lipidów oraz aminokwasów. To jednocześnie filtr przetwarzający elementy wszystkiego, co spożywamy – także leki.

Aby ustalić prawdziwą zdolność ibuprofenu do powodowania problemów z wątrobą naukowcy przez jeden tydzień regularnie podawali myszom jego umiarkowane ilości. Dzienna dawka leku odpowiadała przyjmowaniu około 486 mg ibuprofenu przez dorosłego człowieka. Pod koniec tygodnia badacze zastosowali zaawansowaną spektometrię mas – zestaw technik pozwalających na ustalenie stosunku i rodzaju substancji chemicznych w próbce laboratoryjnej. Metodę tę wykorzystano do oceny wpływu ibuprofenu na komórki pobrane z wątrób gryzoni.

Stwierdzono, że ibuprofen spowodował znacznie więcej zmian w ekspresji białka w wątrobie niż się spodziewano. Zmiany te były różne – w zależności od płci myszy. U osobników męskich zmiany były widoczne w co najmniej 34 szlakach metabolicznych, które wiążą się z przetwarzaniem aminokwasów, hormonów, witamin oraz uwalnianiem reaktywnego tlenu i nadtlenku wodowu w komórkach. Badacze wyjaśniają, że może to wywoływać stres oksydacyjny w komórkach wątroby, wpływając na zdrowie całego narządu.

U myszy płci żeńskiej ibuprofen zwiększył aktywność niektórych cytochromów, które przyczyniają się do rozkładu leków. Oznacza to, że u kobiet inne leki przyjmowane wraz z ibuprofenem mogą krócej pozostawać w organizmie. To wniosek, którego nigdy wcześniej nie brano pod uwagę. Na podstawie przeprowadzonych badań naukowcy zalecają umiar w stosowaniu ibuprofenu. Przede wszystkim należy stosować się do zalecanej dawki i pod żadnym pozorem jej nie przekraczać.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj