Wysokie osoby mogą być bardziej podatne na powstawanie zakrzepów krwi

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Obszerne badanie dotyczące ponad 2 milionów ludzi sugeruje, że osoby o wysokim wzroście posiadają zwiększone ryzyko rozwoju zakrzepów krwi. Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa jest stanem charakteryzującym się powstawaniem zakrzepów w żyłach, zazwyczaj w nogach, z których skrzep krwi przemieszcza się przez organizm, ostatecznie blokując tętnicę płucną.

 

Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa może prowadzić do wystąpienia ograniczenia w poruszaniu się, a także do całkowitego unieruchomienia lub nawet do śmierci. Niektóre ze znanych czynników ryzyka tej choroby obejmują duże operacje, wiele urazów, zawał serca, otyłość, brak aktywności fizycznej, ciążę oraz czynniki dziedziczne. Jednak nowe badania, przeprowadzone przez Uniwersytet Lund w Szwecji sugerują, że kolejnym czynnikiem ryzyka jest także wysoki wzrost pacjentów.

 

Naukowcy zauważyli, że wyżsi ludzie mają większe ryzyko rozwoju zakrzepów krwi, podczas gdy niższe osoby są mniej narażone na tę dolegliwość zdrowotną. Zauważono również pewne różnice w predyspozycjach do choroby pomiędzy płciami. Mężczyźni poniżej wzrostu 1,60 m posiadali o 65% niższe ryzyko zakrzepów krwi w porównaniu z mężczyznami o wzroście 1,90 lub wyższym. W przypadku kobiet, to wzrost poniżej 1,5 m wiązał się z 69% niższym ryzykiem choroby, a wzrost 1,8 m lub wyższy predysponował do występowania zakrzepów krwi. 

Uzasadnieniem dla zaobserwowanego zjawiska ma być to, że osoby o wyższym wzroście posiadają dłuższe żyły, w związku z czym istnieje u nich więcej obszarów, w których mogą wystąpić zatory. Wyższe osoby doświadczają także większego ciśnienia grawitacyjnego, które może zwiększyć ryzyko spowolnienia przepływu krwi lub jego czasowego zatrzymania.

 

Zespół naukowców twierdzi, że przyszłe oceny ryzyka wystąpienia zakrzepów krwi powinny uwzględniać wzrost fizyczny, jednak są potrzebne dalsze badania do ustalenia mechanizmu tego działania.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj