Sztuczna inteligencja ujawniła związek pomiędzy otyłością a środowiskiem

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Otyłość stała się jedną z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych i obecnie dotyka milionów ludzi na całym świecie. W samych Stanach Zjednoczonych, aż 1/3 dorosłej populacji jest otyła. Naukowcy postanowili zbadać ten problem za pomocą najnowszych technologii.

 

Wiele czynników ma wpływ na otyłość, w tym na genetyka, demografia, a także cechy behawioralne, które zachęcają do niezdrowych wyborów żywieniowych. Jak się okazuje, wpływ na wagę mają również cechy środowiskowe, takie jak liczba barów szybkiej obsługi i obecność zieleni przy ścieżkach dla pieszych. Naukowcy postanowili zbadać zależność między cechami behawioralnymi a infrastrukturą.

Badacze postanowili wykorzystać sztuczną inteligencję – stworzono algorytm, który wykrywał pozytywne oraz negatywne bodźce w otoczeniu. Model uwzględnia miejsca takie jak stacje paliw, centra handlowe, parki, bary z przekąskami itp. Można go wykorzystać do oceny, jakie czynniki środowiska miejskiego wiążą się z otyłością.

 

Aby znaleźć najlepszy sposób na stworzenie algorytmu, naukowcy pobrali 150 000 zdjęć satelitarnych z Map Google i umieścili je w sieci neuronowej. Dane obejmowały sześć amerykańskich miast: Los Angeles, Memphis, San Antonio, Seattle, Tacoma i Bellevue. Badanie przeprowadzono od 14 lutego do 31 października 2017 r. Następnie, spośród ogromnej ilości informacji, zidentyfikowano wzorce, które mogą wpływać na wzrost wagi.

W rezultacie naukowcy określili „obszary otyłości”, które przyczyniają się do wzrostu wagi. Wnioski badania: średnio 64,8% przypadków otyłości wiąże się z konkretną infrastrukturą miejską. Oznacza to, że aby jakoś uciec od niezdrowego stylu życia, konieczne jest tworzenie zielonych stref, budowanie ścieżek rowerowych oraz terenów sportowych na otwartych przestrzeniach. Badanie to potwierdziło fakt, że środowisko w dużej mierze decyduje o stanie zdrowia populacji.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)

Skomentuj