Wysoka waga w dzieciństwie może skutkować otyłością w dorosłości

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Dziewczęta, które gwałtownie przytyły w wieku 5-15 lat, mają zwiększone ryzyko bycia otyłą w wieku 24 lat. Zdaniem naukowców, badanie to podkreśla, jak ważne jest dbanie o właściwą wagę dzieci w wieku szkolnym.

 

Badacze z Penn State przeprowadzili badanie uzupełniające, wykorzystując dane, zebrane z trwającego 10 lat badania obserwacyjnego. W pierwotnym badaniu, naukowcy zebrali 197 białych dziewcząt w wieku 5 lat.

 

W oryginalnym badaniu odkryto cztery różne trajektorie BMI, oparte na wzorach wzrostu w wieku od 5 do 15 lat. Cztery grupy sklasyfikowano jako przyspieszony przyrost masy ciała w wieku od 5 do 15 lat; przyspieszony wzrost masy od 5 do 9 roku życia oraz wyrównanie – waga śledzona wzdłuż 60 centyla i waga śledzona wzdłuż 50 percentyla. Poprzednie badanie wykazało, że przyspieszony przyrost masy w pierwszej grupie w wieku od 5 do 15 lat powodował większe wyrzuty insuliny, podwyższone ciśnienie krwi i poziom trójglicerydów na czczo.

W badanie uzupełniającym, 10 lat później, odnaleziono 182 z 197 uczestniczek, które miały wtedy 24 lata. Naukowcy wysłali ankiety, w których prosili kobiety o opisanie m. in. wagi, wzrostu, poziomu wykształcenia, diety, posiadania dzieci, wykształcenia oraz pracy. Kobiety, które urodziły dziecko, zostały wykluczone z badania kontrolnego.

 

Naukowcy odkryli, że kobiety, które gwałtownie przytyły w wieku 5 do 15 lat, w 93% wykazywały otyłość w wieku dorosłym. W pozostałych grupach odsetek ten wynosił zaledwie 20% i 37%.

 

Wysoki wskaźnik BMI w dzieciństwie wiąże się z negatywnymi skutkami zdrowotnymi w wieku dorosłym, w tym z otyłością, rakiem, chorobami układu krążenia i cukrzycą. Pokazuje to, w jaki sposób nawyki żywieniowe w dzieciństwie mogą wpływać na BMI w przyszłości.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj