Jak ważny jest ruch w odchudzaniu?

Kategorie: 

Źródlo: Internet

Dietetycy od dawna nawołują tych, którzy walczą ze zbędnymi kilogramami, by zaczęli oni uskuteczniać proces odchudzania odpowiednią ilością ruchu. Czy słusznie? Nie każdy bowiem lubi biegać lub pływać, więc może sama dieta  jest wystarczająca?

 

Ruch podczas diety jest podobno bardzo wskazany. Czy faktycznie? Nie brakuje bowiem głosów,  że codzienne bieganie jest tyko mitem i wcale nie przekłada się na późniejszą stratę wagi. Ile w tym prawdy? Dobrze, czy niedobrze jest ruszać się podczas odchudzania? Jaka aktywność najlepiej wpłynie na naszą sylwetkę? Czy warto obliczyć swoje BMI? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

 

Ruch pomaga w spalaniu tłuszczów

Wszelkie wątpliwości rozwiejemy już na samym początku – ruch pomaga w odchudzaniu. Dzieje się tak, ponieważ wysiłek fizyczny skutecznie przyspiesza spalanie tłuszczów. A co, jak nie tłuszcze właśnie są przekleństwem każdego walczącego z nadwagą? Brak ruchu sprzyja odkładaniu się tych niechcianych substancji w organizmie. Siedzący tryb życia, również wpływa niekorzystnie na naszą linię oraz sylwetkę. Choćby z tego względu uprawianie sportu jest wskazane podczas walki z nadwagą.

 

Ruch tak, ale intensywny!

Same spacery jednak nie wystarczą. Aby myśleć o niwelowaniu tkanki tłuszczowej, musimy mieć świadomość, że tylko wzmożony wysiłek fizyczny jest w stanie pomóc w odchudzaniu. Delikatne truchtanie nie jest wskazane, ponieważ zamiast tłuszczu, nasz organizm pozbywa się tylko cennych węglowodanów! Oczywiście, że na początku naszej przygody z odchudzaniem, ciało nie będzie przygotowane do wysiłku. Jednak z każdym dniem należy systematycznie zwiększać intensywność swojego treningu, a wówczas szybko zgubimy nadmiar kilogramów.

 

Ruch dobry ogólnie dla zdrowia

Codzienny ruch poleca się zresztą nie tylko tym, którzy walczą z nadwagą. Wspomniany już siedzący tryb życia sprawia, że cierpią nasze plecy, kości, stawy itd. Poranny jogging każdego dnia, regularne wizyty na siłowni, fitnessie lub basenie wskazane są więc dla każdego, kto do całkowitego minimum ograniczył swoją aktywność fizyczną. Nikt nie mówi tu o uprawianiu sportu wyczynowego, ale o systematycznym zadbaniu o swoje zdrowie. Ruch dotlenia organizm, dobrze wpływa na krążenie, poprawia kondycję, zmniejsza ryzyko zawału!

 

Ruch a nadwaga – jak zacząć?

W pierwszej kolejności należy zminimalizować ryzyko pojawienia się kontuzji. Jeśli Twoja tusza nie pozwala Ci na aktywny bieg, rozpocznij uprawianie sportu od czegoś mniej zaawansowanego. Na start doskonałe będą spacery, nordic walking a dla bardziej wprawionych basen. Każdego dnia delikatnie podnoś swoją poprzeczkę wyżej. W ten sposób przygotujesz się do bardziej aktywnego uprawiania sportu, jak chociażby biegania.

 

BMI

Podczas odchudzania przydatne może się okazać obliczenie swojego wskaźnika BMI. Indeks ten pokazuje orientacyjnie, czy nasza masa jest odpowiednia do wzrostu. Choć BMI nie jest bez wad, to może być fundamentem do opracowania dla siebie odpowiedniej diety. Obliczenie BMI nie jest trudne. W sieci aż roi się od przeróżnych kalkulatorów BMI, które wyposażone są w dokładniejsze parametry. Zanim podejmiesz decyzję o odchudzaniu, sprawdź, czy Twoja waga nie mieści się w normie wg indeksu BMI.

 

 

Wojciech Chentkiewicz
Artykuł został przygotowany na podstawie: BMI - kobieta.wp.pl

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Kaśka

Przy dużej nadwadze cięzko

Przy dużej nadwadze cięzko jest zacząć odchudzanie od biegania niestety. Ja ważyłam 98kg (wstyd) i najpierw zdetoksyfikowałam organizm, bardzo dużo wody piłam. Kolejnym krokiem było wprowadzenie zielonego jęczmienia do codziennej diety http://jezmienzielony.pl. A dopiero później ruch stopniowo (bałam się o stawy). Aktualnie waże 68kg i ruszać się nie przestałam.

0
0

Skomentuj