6 sposobów na utratę wagi w średnim wieku

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Wiele osób w średnim wieku skarży się na nadprogramowe kilogramy, a także coraz trudniejszą ich redukcję. Tymczasem badania wskazują na to, że unikanie przyrostu masy ciała wraz z wiekiem jest jednym z najlepszych sposobów na zachowanie zdrowia oraz dłuższego życia.

 

Ostatnie badanie dotyczące ponad 100 tysięcy osób wykazało, że przybranie na wadze zaledwie 11 kilogramów względem wagi prawidłowej, do 55 roku życia, wiąże się z 30% ryzykiem wystąpienia cukrzycy typu 2 oraz wystąpieniem choroby sercowo-naczyniowej, wysokiego ciśnienia krwi, niektórych nowotworów, zaćmy, zapalenia kości i stawów.

 

Utrata masy ciała w wieku 40-50 lat lub później może być nieco trudniejsza ze względu na zmiany związane z wiekiem oraz z hormonami, jednak nie jest ona niemożliwa. Wielu ekspertów od odchudzania twierdzi, ze nie ma powodu, dla którego większość ludzi nie jest w stanie osiągnąć zdrowej dla swojego organizmu wagi.

 

Wiele badań sugeruje, że spożywanie większej ilości kalorii na początku dnia ułatwia utrzymanie zdrowej wagi i ogranicza wzrost poziomu cukru we krwi oraz występowanie stanów zapalnych. Wykazano, że osoby, które jadły 700 kalorii na śniadanie, 500 na obiad i 200 na kolację, miały znacznie lepsze wyniki w odchudzaniu od osób spożywających tę samą wartość kaloryczną, jednak w odwrotnej kolejności. 

Śniadanie bogate w białko – na przykład z jajkami lub jogurtem naturalnym – okazuje się być zwycięską strategią w odchudzaniu. Duża ilość protein w pierwszym posiłku w ciągu dnia pomaga uniknąć uczucia głodu, zmniejsza pragnienie i ułatwia spalanie tłuszczu przy utrzymaniu dobrej masy mięśniowej.

 

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów na zmniejszenie masy ciała jest ograniczenie spożycia alkoholu lub całkowita rezygnacja. Alkohol to prosta dawka niepotrzebnych kalorii, może także zwiększać apetyt i skłaniać do spożywania niezdrowych przekąsek.

 

Wykonywanie jakiejkolwiek formy wysiłku fizycznego znacznie ułatwi odchudzanie. Spacery, jogging, jazda na rowerze lub pływanie pomogą spalić dodatkowe kalorie. Dietetycy zalecają, aby osoby dorosłe ćwiczyły co najmniej 30 minut przez co najmniej 5 dni w tygodniu. 

Konsekwencja jest kolejnym ważnym aspektem diety. Czasem nie da się zrezygnować, a nawet nie warto, z obchodzenia ważnych świąt lub przyjęć, jednak warto uwzględnić spożywanie podczas nich bardziej obfitych posiłków i odpokutować je na przykład w postaci dłuższych ćwiczeń.

 

Brak snu powoduje wzrost apetytu i większe zapotrzebowanie kaloryczne organizmu. W kilku badaniach wykazano, że osoby dorosłe, które sypiają mniej niż 6 godzin na dobę, są znacznie bardziej narażone na przybieranie na wadze od osób sypiających przynajmniej 7 godzin. Chociaż optymalne godziny snu są wysoce zindywidualizowane, większość dorosłych potrzebuje około 7 do 9 godzin snu, aby ich organizm zdrowo funkcjonował.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj