Schudnij w nowym roku dzięki swojej świadomości

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Na początku roku, wielu z nas boryka się z nadprogramowymi kilogramami, które nabyliśmy podczas świąt. Wówczas bardzo często decydujemy się na odchudzanie i każda z metod nagle staje się warta rozważenia. Oczywiście staramy się wybrać taką, która będzie najskuteczniejsza i jednocześnie najłatwiejsza do przeprowadzenia. Specjaliści podpowiadają, że najlepiej jest łączyć ze sobą kilka sposobów na odchudzanie, choć niektóre mogą być zaskakujące.

 

Uzyskano nowe dowody na to, że świadome jedzenie może pomóc w odchudzaniu. Według niektórych istniejących badań, technika nazywana „mindfulness”, czyli uważność podczas konsumpcji posiłków, może nie tylko odchudzić nasze ciało, ale też poprawić ogólne samopoczucie.

 

Samoświadomość warto praktykować podczas wielu codziennych czynności – nie tylko jedzenia, ale np. także spaceru. Dzięki temu działaniu możemy zmniejszyć objawy lęku, poprawić nasze funkcjonowanie poznawcze, a nawet usprawnić działanie naszego układu odpornościowego!

 

Na czym polega samoświadomość? Jest to bardzo proste. Trzeba w pełni skupiać się na bieżącej chwili, nie odbiegając myślami w jakmikolwiek innym kierunku. Skupiamy się wówczas na doświadczanych bodźcach. Podczas jedzenia będzie to smak, zapach, ale także struktura pokarmu.

Badania przeprowadzone przez Uniwersytecki Szpital Conventry oraz Warwickshire National Health Services Trust w Wielkiej Brytanii dowiodły, że technika mindfulness pomaga w odchudzaniu. Dzięki niej łatwiej zapanować nad objadaniem się, a także można uzyskać lepsze uczucie najedzenia się po posiłku.

 

Zespół naukowców pracował z 53 osobami, uczestniczącymi w programie odchudzającym. Spośród nich 33 osoby wzięły udział w 4 treningach uważności. Przez następne 6 miesięcy to właśnie te osoby straciły na wadze średnio 3 kg, podczas gdy pozostali uczestnicy schudli jedynie 0,9 kg.

 

Uczestnicy po treningu uważności stwierdzili, że łatwiej zapanować im nad planowaniem posiłków, a także nad wielkością spożywanych porcji. Zdaniem specjalistów podobne treningi powinny być prowadzone w zwykłych placówkach opieki zdrowotnej.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj