Rozgwiazdy mogą ukrywać sekret wiecznej młodości

Kategorie: 

www.dreamstime.com

Chromosomy, najważniejsze składniki jąder komórkowych roślin i zwierząt, z obu stron zakończone są powtarzającą się sekwencją nukleotydów, tworzących telomer. Telomery odgrywają niezwykle ważną rolę w determinacji długości życia organizmów żywych. Chronią one chromosomy - nośniki materiału genetycznego - przed uszkodzeniem.

Wraz z wiekiem organizmu telomery ulegają jednak skróceniu, co po pewnym czasie uniemożliwia dalsze podziały komórkowe, prowadząc do powstania błędów w DNA oraz podwyższając ryzyko rozwoju takich chorób, jak choroby Alzheimera, cukrzycy, chorób układu sercowo-naczyniowego.


Naukowcy z Uniwersytetu w Göteborgu zmierzyli długość telomerów oraz genetykę populacji rozgwiazd o nazwie Сoscinasterias tenuispina. Posiadają one zdolność do rozmnażania zarówno płciowego, jak i przez klonowanie. Naukowcy badali populację tych rozgwiazd na Moru Śródziemnym i Atlantyku - podaje The Daily Mail.


Odkryli, że kiedy rozmnażają się one bezpłciowo, telomery w nowo powstałych tkankach były dłuższe, niż w tkance pierwotnej. Oznacza to, że zostały one w pewien sposób "odmłodzone". Naukowcy mają nadzieję, że odkrycie pomoże w walce ze starzeniem się organizmu ludzkiego.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj