Ograniczenie czasu spędzanego w pozycji siedzącej może poprawić ogólny stan zdrowia

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Nie od dziś wiadomo, że pozycja siedząca nie jest zdrowa dla ludzkiego zdrowia. Nie zmienia to jednak faktu, że większość ludzi spędza na siedząco wiele godzin, na przykład wykonując prace biurowe. Niedawne badania ze Stanów Zjednoczonych wykazały, że ludzie spędzają przeciętnie 13 godzin w ciągu dnia w pozycji siedzącej, co znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2, chorób serca, a zatem również przedwczesnej śmierci.

 

Naukowcy z Uniwersytetu Jyväskylä w Finlandii starali się ustalić, czy możliwe jest zredukowanie czasu spędzanego w pozycji siedzącej, w zależności od potrzeb współczesnego stylu życia, a także jakie korzyści zdrowotne w ciągu roku przyniesie takie działanie.

 

Badania wykazały, że ograniczenie czasu spędzanego w pozycji siedzącej zaledwie o 21 minut w ciągu dnia poprawia stan zdrowia. Dodatkowym czynnikiem poprawiającym kondycję zdrowotną było zwiększenie aktywności fizycznej oraz częstsze przerwy w siedzeniu. 

Tak niewielkie zmiany skutkowały niższym stężeniem cukru we krwi na czczo u uczestników, stwierdzono także poprawę w ich parametrach cholesterolu. Ponadto, uczestnicy stosujący się do nowych zaleceń utrzymywali stałą masę mięśni kończyn dolnych, podczas gdy osoby niezmieniające niczego w swoim codziennym spędzaniu czasu straciły 0,5% masy mięśniowej.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj