Sonda płucna pomoże uniknąć niepotrzebnego stosowania antybiotyków

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Sonda płucna, która diagnozuje zakażenia bakteryjne, może zapobiec niepotrzebnemu stosowaniu antybiotyków w oddziałach intensywnej opieki medycznej, twierdzą naukowcy.

 

Światłowód może wykazać w ciągu 60 sekund, czy pacjent powinien być leczony antybiotykami. Technologia mogłaby także identyfikować bakterie, które są odporne na antybiotyki. Projekt został opracowany przez naukowców z uniwersytetów w Edynburgu, Heriot-Watt oraz Bath, otrzymując 2-milionowe dofinansowanie.

 

Technologia wykorzystuje substancje chemiczne, które zapalają się, kiedy mają styczność z określonymi typami infekcji bakteryjnych. Ich fluorescencja jest wykrywana za pomocą rurek światłowodowych, które są wystarczająco małe, by móc być wprowadzone do płuc pacjenta.

 

Zespół badawczy ma nadzieję, że ich projekt zrewolucjonizuje sposób diagnozowania krytycznie chorych pacjentów. Lekarze polegają obecnie na badaniach rentgenowskich oraz badaniach krwi, które okazują się często powolne i nieprecyzyjne. Pacjenci są często leczeni antybiotykami, jako środkami ostrożności, co naraża ich na potencjalne skutki uboczne.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj