Opracowano niezwykłą kamerę, która może prześwietlać ludzkie ciało

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy opracowali specjalistyczną kamerę, która może prześwietlić ludzkie ciało. Urządzenie zostało zaprojektowane, aby pomóc lekarzom śledzić narzędzia medyczne, zwane endoskopami, podczas badań prowadzonych wewnątrz ciała pacjenta. Do tej pory medycyna musiała polegać na kosztownych skanowaniach, takich jak rentgenowskie.

 

Nowa kamera działa poprzez wykrywanie źródeł światła wewnątrz ciała, takich jak podświetlona końcówka długiej, elastycznej rurki endoskopowej. Prof. Kev Dhaliwal z Uniwersytetu w Edynburgu wypowiedział się na temat nowej technologii, twierdząc, że ma ona ogromny potencjał dla różnorodnych zastosowań.

„Umiejętność lokalizacji urządzenia jest kluczowa dla wielu zastosowań w opiece zdrowotnej, gdy priorytetem są minimalnie inwazyjne metody leczenia” – twierdzi lekarz. Wczesne testy urządzenia wykazały, że może ono śledzić źródło światła punktowego, znajdującego się za 20 centymetrową tkanką. 

Kamera może wykrywać pojedyncze cząstki, zwane fotonami i jest na tyle czuła, że jest w stanie wyłapywać małe przebłyski światła przechodzące przez tkankę. Urządzenie rejestruje także czas potrzebny do przejścia światła przez ciało, co oznacza, że urządzenie jest w stanie zlokalizować dokładne miejsce, w którym znajduje się endoskop.

 

Projekt jest częścią interdyscyplinarnej współpracy badawczej Proteus, która opracowuje szereg nowych technologii do diagnozowania i leczenia chorób płuc.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj