Spacery i praca w ogrodzie skutecznie zapobiegają chorobom serca

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Siedzący tryb życia wiąże się z niekorzystnymi skutkami zdrowotnymi, jednak naukowcy znaleźli sposób na rozwiązanie tego problemu. Nowe badania sugerują, że remedium na siedzący tryb życia to spacery oraz praca w ogrodzie.

 

W nowym badaniu, w którym udział wzięło niemal 150 tys. dorosłych, odkryto, że nawet pozornie niewielka ilość ruchu może mieć zbawienny wpływ na zdrowie. Uczestnicy w wieku 45 lat lub więcej zostali poproszeni o wypełnienie kwestionariusza, dotyczącego ilości czasu przeznaczanego na sen oraz spędzanego w pozycji siedzącej i stojącej. Naukowcy zapytali również uczestników o całkowitą ilość czasu przeznaczanego na jakąkolwiek aktywność fizyczną.

 

Obserwacje wykazały, że osoby którzy spędzają sześć lub więcej godzin w pozycji siedzącej, posiadają wyższe ryzyko zgonu, m. in. z powodu chorób układu krążenia. Osoby, które posiadały nawet niewielki poziom aktywności fizycznej, miały o wiele niższe ryzyko przedwczesnej śmierci.

Badania wykazały, że godzina intensywnej aktywności fizycznej dziennie wystarcza, aby zmniejszyć ryzyko zgonu z powodu chorób serca o 64%. Lżejsze zajęcia, takie jak prace domowe czy ogrodnictwo, zmniejszyły ryzyko o 20%.

 

Odkrycie to pokazuje, że nawet niewielki ruch może przynieść ogromne korzyści dla organizmu. Prace domowe, prace w ogrodzie, a nawet spacery, mogą znacznie poprawić ogólny stan organizmu i zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych. Badania zostały opublikowane 16 kwietnia w Journal of the American College of Cardiology.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj