Wydzielina ropuchy koloradzkiej pomaga w walce z depresją i stanami lękowymi

Kategorie: 

Źródło: Wikimedia Commons

Mleczna, psychoaktywna wydzielina, która wycieka z gruczołów ropuchy koloradzkiej, może być niezwykle skutecznym lekiem na depresję. Nowe badania dostarczają dowodów na niezwykłe działanie tej substancji.

 

Ropucha koloradzka znana, także jako Bufo Alvarius, wytwarza substancję zawierającą związek, zwany jako 5-MeO-DMT – psychodeliczną tryptaminę, która ma podobne działanie do narkotyku DMT. Substancja ta jest niezwykle silna i występuje naturalnie w roślinach z gatunków Acacia sp. i Mimosa sp.

Wydzielina z żabich gruczołów jest zbierana, pozostawiana do wyschnięcia, a następnie wypalana. Zażycie substancji powoduje niezwykle silne doznania psychodeliczne, które mogą zmienić postrzeganie świata przez osoby z poważnymi zaburzeniami psychicznymi i emocjonalnymi.

 

Aby zbadać skuteczność substancji, naukowcy przeprowadzili szereg testów psychiatrycznych na 42 uczestnikach. Autorzy badania potwierdzają, że zażycie substancji obniżyło stres badanych o 27%, lęki o 39%, a samopoczucie poprawiło się u 18% ochotników w dzień po zażyciu. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie Psychopharmacology.

 

Kiedy zespół przeprowadził analizę kontrolną cztery tygodnie później, odkryto, że wskaźniki depresji spadły o ​​68% poniżej poziomu wyjściowego, podczas gdy lęk i stres spadły odpowiednio o 56% i 48%.

Chociaż mechanizm leżący u podstaw działania antydepresyjnego substancji nie jest w pełni zrozumiały, autorzy badania sugerują, że może to być spowodowane wzrostem neurogenezy, ponieważ 5-MeO-DMT stymuluje wzrost i rozwój neuronów. Związek może pomóc w łagodzeniu chorób neuropsychiatrycznych poprzez wiązanie się z receptorami sigma-1 w mózgu.

 

Mimo zachęcających wyników tego badania, autorzy wyrażają obawy, że może to prowadzić do nadmiernego wykorzystywania ropuch i handel nimi na czarnym rynku. Badacze podkreślają, że nie ma potrzeby narażania zwierząt na żadną krzywdę, ponieważ 5-MeO-DMT można zsyntetyzować w laboratorium.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Filip Zaruba

Dokument stanowiący studium

Dokument stanowiący studium najsilniejszej poznanej substancji psychoaktywnej, tryptaminy 5-MeO-DMT wydzielanej przez ropuchę Bufo Alvarius z pustyni Sonora. Fascynujące urywki z wyprawy do Ameryki Południowej grupy czeskich psychonautów zostały przeplecione osobistymi rozważaniami ze Stanislavem Grofem, sławnym twórcą psychologii transpersonalnej oraz Octaviem Rettingiem, współczesnym szamanem, który przeprowadził tysięce ludzi z całego świata przez ceremonialną podróż z Bufo. Początkowo prosty reportaż z doświadczeń uczestników rozwinął się w unikalne rozważania nad naturą ludzkiej świadomości i istnienia. Produkcja wzbogacona została animacjami inspirowanymi duchowymi doznaniami, jakie wywołuje ta tajemnicza substancja, zabiera w prawdziwą zmysłową podróż wgłąb naszej świadomości i istnienia.

https://vimeo.com/ondemand/bufoalvariuspolski

0
0

Skomentuj