Bakterie jelitowe mogą wpływać na depresję

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Naukowcy zbadali, w jaki sposób mikroflora jelitowa może wpływać na zdrowie psychiczne, a w szczególności na to, jak wpływa na prawdopodobieństwo wystąpienia depresji. Badanie jest częścią większego procesu, mającego na celu zbadać związek między florą bakteryjną a jakością życia.

 

Zespół kierowany przez Jeroena Raesa z Katolickiego Uniwersytetu Lowańskiego zbadał mikrobiom kałowy ponad 1000 badanych i porównał go z diagnozami depresji. Badacze odkryli, że ludzie, którzy nie mają pewnych bakterii jelitowych, częściej doświadczają depresji.

 

Jak czytamy w artykule opublikowanym w czasopiśmie Nature Microbiology, naukowcy zidentyfikowali dwa rodzaje bakterii, które nie występowały u osób chorujących na depresję: Dialister i Coprococcus. Naukowcy zidentyfikowali również zdolność mikroflory do produkcji lub degradacji cząsteczek wchodzących w interakcje z układem nerwowym. Korelacja dotyczy syntezy kwasu 3,4-dihydroksyfenylooctowego, głównego metabolitu dopaminy w neuroprzekaźnikach.

Badanie to nie dowodzi jednak, że brak pewnych bakterii powoduje depresję lub inne problemy ze zdrowiem psychicznym. Pokazuje jedynie powiązanie, które wymaga dalszych badań. Według profesora Raesa, aby udowodnić przyczynowość, należałoby wyizolować bakterie, hodować je, a następnie przetestować na zwierzętach, aby sprawdzić, czy wywołają objawy podobne do depresji.

 

Co ciekawe, wyniki badań nie dotyczą osób żyjących w Azji oraz Afryce. Obecnie badanie to pogłębia dowody na to, że mikroflora kształtuje niektóre aspekty mózgu i może przyczyniać się do powstawania chorób na tle psychicznym.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj