Po raz pierwszy udowodniono naukowo pozytywny wpływ ketaminy w walce z depresją

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Pierwsze na świecie badanie, przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii oraz Instytutu Black Dog potwierdza, że ketamina jest skutecznym środkiem antydepresyjnym. Eksperyment wykazał, że związek ten jest również bezpieczny dla człowieka i nie wywołuje efektów ubocznych.

 

Ketaminę, substancję psychoaktywną klasyfikowaną jako dysocjant psychodeliczny, podawano w ramach badań 16 osobom w wieku ponad 60 lat, wśród których stwierdzono lekooporną depresję. Pacjenci otrzymywali coraz większe ilości związku chemicznego strzykawką dożylnie przez okres 5 tygodni, lecz każdy z nich dostawał indywidualną dawkę.

 

Eksperyment odbył się w Wesley Hospital i zapewnił wstępne dowody potwierdzające skuteczność związku chemicznego. Ketamina była dobrze tolerowana wśród uczestników i nie wywołała żadnych poważnych czy mniej istotnych skutków ubocznych. Zamiast tego naukowcy zaobserwowali wyjątkową skuteczność w zwalczaniu depresji.

"Zauważyliśmy, że ketamina działała niewiarygodnie szybko i niezwykle skutecznie. Pacjenci przeszli z ciężkiego przygnębienia do całkiem dobrego samopoczucia w ciągu jednego dnia" - powiedział profesor Colleen Loo.

Naukowcy zaznaczają, że potrzebne są kolejne badania, ponieważ w tym eksperymencie wzięło udział zbyt mało pacjentów. Trzeba dobrze przestiudować zagrożenia wynikające ze stosowania ketaminy w różnych ilościach zanim oficjalnie stanie się lekiem w walce z depresją.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)

Skomentuj