FDA zatwierdziła lek na depresję w postaci sprayu do nosa

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zaaprobowała nowy lek na depresję – esketaminę. Środek jest przeznaczony dla pacjentów, którym nie pomogły inne leki przeciwdepresyjne. Spray do nosa będzie pierwszym szybko działającym lekiem na depresję na tamtejszym rynku.

 

W przeciwieństwie do większości starszych leków przeciwdepresyjnych, esketamina (enancjomer ketaminy), która będzie sprzedawana pod nazwą Spravato, poprawia nastrój pacjentów już w ciągu kilku godzin od podania, podczas gdy inne dostępne leki przynoszą efekty dopiero po kilku tygodniach. Esketaminę opracowała spółka Janssen, należąca do firmy farmaceutycznej Johnson & Johnson.

 

Nowy lek w postaci sprayu do nosa uderza w neuroprzekaźnik, zwany glutaminianem. Blokowanie receptora glutaminowego to jedna z alternatywnych metod leczenia depresji. Przeprowadzone dotychczas badania wskazują, że ketamina szybko poprawia samopoczucie i może pomóc w walce z tą chorobą.

Agencja Żywności i Leków zadecydowała, że lek Spravato będzie dostępny tylko w certyfikowanych klinikach, w których lekarze mogą kontrolować pacjenta, aby nie dopuścić do nadużyć. Jedna sesja może kosztować nawet 900 dolarów, ale miesięczna terapia przy zalecanych dwóch sesjach tygodniowo będzie sięgać aż 7 tysięcy dolarów.

 

Uważa się, że leczenie esketaminą przyniesie mniej efektów ubocznych niż w przypadku ketaminy, która może wywoływać nudności, wymioty i senność. Jednak na opakowaniu leku Spravato pojawi się wyraźne ostrzeżenie przed możliwością nadużycia i ryzykiem wystąpienia myśli samobójczych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj