Niebawem ruszą wielkie badania nad genomami wszystkich żywych stworzeń na Ziemi

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Na ostatniej konferencji Global Biodiversity Genomics w Waszyngtonie, grupa naukowców ogłosiła zamiar rozszyfrowania genomów wszystkich żywych stworzeń na Ziemi. Koszt projektu o nazwie Eart BioGenome Project (EBP) szacuje się na co najmniej siedem miliardów dolarów.

 

Uczestnicy projektu planują rozpocząć badania genomów organizmów eukariotycznych (istot żywych, których komórki mają jedno jądro), roślin, zwierząt i organizmów jednokomórkowych. Planuje się sekwencjonowanie genomów przedstawicieli każdej z 9 tysięcy rodzin, a następnie podanie danych dla każdego rodzaju (około 150-200 tysięcy). Ostatecznym celem ma być rozszyfrowanie genomów wszystkich z 1,5 miliona gatunków eukariontów. Przedsięwzięcie ma potrwać około dziesięciu lat.

Podobny projekt, dotyczący badania ludzkiego genomu, rozpoczął się prawie 30 lat temu. Naukowcy zmagali się wtedy ze znacznymi trudnościami technicznymi, ale w zamian za to otrzymali pierwszy, zsekwencjonowany genom człowieka i całkowicie nową technologię do badania DNA.

 

Wyniki badań nad genomami mają pomóc badaczom w dokładniejszym zrozumieniu, jak na przestrzeni dziejów ewoluowało życie – powiedział biolog z Instytutu Zoologicznego w San Diego, Oliver Ryder.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika www.rael.org

Dziękuję za artykuł.

Dziękuję za artykuł. Chciałbym serdecznie też pogratulować ludziom podejmującym się w/w zadania. Naturalnym celem istnienia jest postęp naukowy. Kiedyś tu na Ziemi wygnani z innej planety uczeni, (brzmi szalenie wiem, ale skądś wzięły się zabobony o Bogach) podzielili się swoją wiedzą z Noe i poprosili go by skonstruował statek ratowniczy. Na jego pokładzie miała się znaleźć para każdego gatunku w postaci jednej żywej komórki męskiego i żeńskiego osobnika, by później można było odtworzyć cały organizm. Była to ogromna praca lecz ukończona na czas. Po przetrwaniu atomowego kataklizmu, usunięciu promieniowania (lecz nie wszędzie, aby zostały ślady tego błędu ku przestrodze potomnym), każda rasa ludzka została znów osiedlona w miejscu stworzenia, zaś wszystkie zwierzęta odtworzono z komórek przechowywanych w arce. Nie jest to mój indywidualny wymysł, wierzy w to wielu ludzi a dzieje te zostały podyktowane Rael Maitreya i udostępnione bez logowania w postaci darmowych plików pdf, w wielu językach. Jest też krótki wprowadzający filmik.

 

0
0

Skomentuj