Nieznane właściwości zdrowotne olejku z pelargonii

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Od pokoleń w medycynie naturalnej stosuje się olejek eteryczny z geranium, czyli kwiatu pelargonii. Powszechnie uznane zostało prozdrowotne działanie tego olejku, który poprawia stan zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

 

Piękne pelargonie mają nam do zaoferowania znacznie więcej niż swoją ozdobę w ogrodzie. Warto docenić również pozyskiwany z nich olejek, który posiada wiele drogocennych właściwości zdrowotnych i kosmetycznych.

Olejek z pelargonii jest otrzymywany z łodyg oraz liści rośliny podczas procesu parowej destylacji. Gotowy produkt zawiera prozdrowotne składniki, m.in. linalol, octan geranylu, limonen, menton, cytrynellol, myrcen, alfa-pinen oraz geraniol.

Działanie antyseptyczne i przeciwzapalne

Olejek z liści i łodyg pelargonii ma działanie antyseptyczne, przez co stosowany jest w leczeniu ran oraz skaleczeń. Substancja obfituje także we właściwości przeciwzapalne, dlatego używa się jej jako naturalnego leku na trądzik.

Olejek najlepiej stosować miejscowo, nanosząc cienką warstwę na zmianę skórną. Zapobiegamy w ten sposób również bliznom potrądzikowym oraz powstawaniu nowych wyprysków.

Piękna skóra dzięki olejkowi z geranium

Właściwości tonizujące olejku z pelargonii pomagają w poprawie wyglądu cery. Olejek zawiera cenne kwasy tłuszczowe, które są niezbędne do budowy zdrowych komórek skóry. W efekcie dzięki stosowaniu tej substancji, skóra zyskuje promienny wygląd. Powoli znikają nieestetyczne przebarwienia, coraz rzadziej pojawiają się wypryski. Co równie ważne, zapobiegamy przyszłemu powstawaniu zmarszczek. Wystarczy dodać dwie krople olejku podczas codziennego nawilżania skóry twarzy ulubionym kremem.

Zdrowe i błyszczące włosy

Zbawienne działanie olejku z pelargonii można zauważyć również w przypadku jego stosowania na włosach. Olejek idealnie nadaje się zarówno do włosów suchych, jak i tłustych. Można nakładać go także bezpośrednio na skórę głowy, regulując w ten sposób pracę gruczołów łojowych.

Wystarczy dodawać do ulubionej odżywki ok. 10 kropli olejku – wspomoże on jej działanie. Dzięki temu włosy zyskają dodatkową miękkość oraz blask, a także nie będą niepotrzebnie obciążone i przetłuszczone.

Poprawa samopoczucia

W pędzie obecnych czasów coraz częściej marzymy o chwili wytchnienia i relaksu. Spędzając czas na przyjemnej lekturze lub oglądaniu filmu, możemy odprężyć się, wdychając rozprowadzony na skórze olejek. Jego słodki zapach w istotny sposób oddziałuje na samopoczucie, łagodząc napięcie, poprawiając humor i zmniejszając uczucie zmęczenia.

Pozostałe korzyści dla zdrowia

Ponadto w niektórych badaniach dowiedziono, że nakładany na skórę olejek z geranium może regulować gospodarkę hormonalną, co przekłada się na ogólną poprawę stanu zdrowia. Wspomoże to działanie układu trawiennego, oddechowego, nerwowego oraz układu krążenia.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj