Ecstasy może pomagać w walce z alkoholizmem

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy z Imperial College London odkryli, że substancja MDMA znana powszechnie jako ecstasy może skutecznie pomagać w walce z alkoholizmem. Jak się okazuje, terapia jest nie tylko bezpieczna, lecz także całkiem skuteczna.

Lekarze z Bristolu sprawdzają, czy kilka dawek leku w połączeniu z psychoterapią może być skuteczniejsze niż konwencjonalne leczenie. Osoby, które ukończyły badanie kliniczne, do tej pory zgłaszały brak nawrotu choroby oraz brak problemów fizycznych lub psychicznych.

 

Ben Sessa, psychiatra i specjalista od uzależnień powiedział, że spośród jedenastu osób, które dołączyły do ​​badania klinicznego, tylko jedna osoba wróciła do nałogu, pięć całkowicie przestało pić, a pięć znacznie ograniczyło spożycie alkoholu. W standardowym systemie leczenia, około 80% pacjentów po pewnym czasie wraca do nałogu.

Większość uzależnień opiera się na traumie, często powstałej jeszcze w dzieciństwie. MDMA selektywnie osłabia reakcję strachu i pozwala przeżywać bolesne wspomnienia bez uczucia przytłoczenia. Sesje są prowadzone w szpitalu z udziałem psychiatry i psychologa. Uczestnicy otrzymują lek, a następnie spędzają osiem godzin ze specjalistami, głównie leżąc, nosząc okulary i słuchawki.

 

Pierwszy etap nowego badania miał na celu wykazanie, że terapia jest bezpieczna. Konieczne będą dalsze badania, gdzie porównane zostaną wyniki z randomizowaną grupą kontrolną, która otrzymuje placebo zamiast MDMA, w celu potwierdzenia skuteczności leczenia.

MDMA był stosowany jako legalny lek na receptę w celu zwiększenia skuteczności psychoterapii w Stanach Zjednoczonych od 1970 do 1985 roku oraz w Szwajcarii do 1993 roku. W ostatnich latach terapia MDMA była szeroko badana jako leczenie zespołu stresu pourazowego (PTSD).

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj