Naukowcy stworzyli badanie krwi, które przewiduje śmierć

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Naukowcy z niemieckiego Instytutu Biologii Starzenia imienia Maxa Plancka przygotowali badanie krwi, które potrafi skutecznie przewidzieć czyjąś śmierć w nadchodzących latach. Test pozwala określić wiek biologiczny i stan zdrowia oraz umożliwia wprowadzenie odpowiednich zmian, aby wydłużyć życie.

 

Zespół zbadał metaboliczne markery, które znaleziono w próbkach krwi, pobranych od 44 tysięcy osób w wieku od 18 do 109 lat na terenie całej Europy. Biomarkery biorą udział w różnych procesach, w tym w metabolizmie kwasów tłuszczowych, bilansowaniu płynów, rozkładzie glukozy i stanach zapalnych. Następnie naukowcy wykonali badanie kontrolne z tymi samym uczestnikami po dłuższej przerwie, która trwała od 3 do nawet 17 lat. W tym czasie zmarło ponad 5,5 tysiąca uczestników.

Testy pozwoliły ustalić, w jaki sposób obecność różnych biomarkerów była związana z ryzykiem śmierci. Zidentyfikowano w sumie 14 biomarkerów w krwi, które są niezależnie powiązane ze śmiercią u osób w każdym wieku. Następnie dzięki pozyskanym danym, naukowcy przewidywali ryzyko śmierci w ciągu najbliższych 5-10 lat. Okazało się, że powstałe w ten sposób prognozy były znacznie dokładniejsze od tych, które uzyskano metodami konwencjonalnymi.

 

Badania krwi pozwolą zidentyfikować osoby starsze, którym grozi śmierć. W ten sposób można przedwcześnie wprowadzić zmiany w stylu życia pacjentów oraz zastosować odpowiednie kuracje, aby wydłużyć ich życie. Naukowcy zaznaczają, że należałoby wykonać kolejne badania, aby uwzględnić także ludzi żyjących na innych kontynentach. W ten sposób będzie można zwiększyć skuteczność tej nowej metody diagnostycznej.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj