Ludzkie DNA zawiera ślad po epidemii koronawirusa, sprzed 20 000 lat!

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Stare przysłowie mówi, że historia lubi się powtarzać. Badając ludzkie DNA, genetycy odkryli, że w naszej starożytnej przeszłości, doszło już do epidemii koronawirusa. Stało się to w okolicach 25 000 lat temu. Co ciekawe, również doszło do tego w regionie Azji Wschodniej, a tamtejsza pandemia pozostawiła trwałe ślady w DNA współczesnych ludzi z tego rejonu świata.

Grupa naukowców z University of Arizona i Australian Center for Ancient DNA (ACAD) przeprowadziła badanie, w którym zespół zebrał próbki DNA od tysięcy osób z 26 populacji i przeanalizował 420 genów kodujących funkcje VIP. Mowa o genach, które oddziałują konkretnie z koronawirusami (CoV-VIP). Badacze, poszukiwali śladów wskazujących na genetyczne dostosowanie. 42 z tych genów wykazały silne sygnały adaptacyjne i wszystkie znaleziono w populacjach Azji Wschodniej.

 

Analizy wskazywały na to, że geny ewoluowały szybko jednocześnie pod presją dużego zdarzenia selekcyjnego. Badanie pokazuje, że podczas epidemii niektóre geny zaangażowane w interakcje wirusowe, zostały pozytywnie wyselekcjonowane. Może to prowadzić do zwiększonej odporności i zmniejszenia ryzyka ciężkiego przejścia choroby. Naukowcy uważają, że poszukiwanie śladów genetycznych dawnych epidemii wirusów, może pomóc w leczeniu tych które są dopiero przed nami.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj