Okresowy post ma zbawienne działanie dla zdrowia

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

To nowy argument przemawiający za dietą, która jest dziś powszechnie stosowana w odchudzaniu. Naukowcy podkreślają, że nawet okresowe przejście na karmienie interwałowe jest przydatne jako środek zapobiegawczy.

 

Post przerywany to specyficzny cykl dobowy. Niektóre potrawy można jeść bez żadnych specjalnych ograniczeń, a inne sobie odmawiać. Najpopularniejszym jest tryb 16:8, w którym można jeść tylko przez osiem godzin dziennie.

 

W najnowszej pracy naukowcy ze Stanów Zjednoczonych postanowili ocenić wpływ okresowego postu na poziom stanu zapalnego w organizmie poprzez monitorowanie fluktuacji określonego biomarkera i regulatora odpowiedzi zapalnej, tj. białka galektyny-3.

 

W eksperymencie wzięło udział 67 osób w wieku od 21 do 70 lat, które miały co najmniej jeden objaw zespołu metabolicznego lub cukrzycy typu 2. Oba stany charakteryzują się stanem zapalnym w organizmie. Około połowa ochotników pościła dwa razy w tygodniu przez 24 godziny, a miesiąc później tylko raz w tygodniu przez 22 tygodnie. Grupa kontrolna przestrzegała swojej zwykłej diety i stylu życia.

 

Po 26 tygodniach naukowcy zauważyli podwyższony poziom galektyny-3 w grupie przerywanego postu, obniżony poziom insulinooporności i zespół metaboliczny. Eksperci zauważyli, że wyniki te były porównywalne z efektami leków hipoglikemizujących w cukrzycy typu 2.

„Wyniki wskazują na interesujący mechanizm potencjalnie zaangażowany w zmniejszanie ryzyka niewydolności serca i cukrzycy. I widzimy, że nawet przerywany post może mieć pozytywne skutki zdrowotne ”- podsumował autor badania Benjamin Horne.

 

Wcześniej inna grupa specjalistów wykazała, że post przerywany jest lepszy dla zdrowia i przedłuża życie niż ograniczanie kalorii.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj