Pierwsza obywatelka Chin poddała się hibernacji

Kategorie: 

Źródło: South China Morning Post

Kriogenika jest doskonałym rozwiązaniem dla osób nieuleczalnie chorych, które mogą zostać zamrożone i przywrócone do życia w przyszłości, gdy medycyna będzie na wystarczająco wysokim poziomie, aby pokonać dolegliwość. W Chinach po raz pierwszy zamrożono człowieka, lecz w nieco innym celu.

 

49-letnia Zhan Wenlian zmarła 8 maja na raka płuc. Jej mąż Gui Junmin w zgodzie z wolą kobiety oddał ją w ręce naukowców, którzy natychmiast zamrozili ją kriogenicznie do temperatury -196 stopni Celsjusza. Ciało zostało umieszczone w komorze wypełnionej dwoma tysiącami litrów ciekłego azotu. Zabieg trwał 55 godzin i odbył się w Shandong Yinfeng Life Sciences Research Institute we współpracy ze specjalistami z Qilu Hospital Shandong University i Alcor Life Extension Foundation.

 

Pacjenci zwykle zgadzają się na hibernację, gdy ich choroba nie jest możliwa do wyleczenia z pomocą dzisiejszej medycyny. Lecz przypadek Zhan Wenlian, pierwszy taki w Chinach, ma nieco inny charakter. Kobieta jeszcze za życia zgodziła się oddać swoje ciało w przypadku śmierci do celów naukowych.

Źródło: AsiaWire

Proces schładzania ciał musi przebiegać wystarczająco szybko, aby nie dopuścić do uformowania się kryształków lodu, które uszkadzają komórki tkanek. Ciało jest konserwowane z pomocą związków chemicznych, takich jak gliceryna i propandiol, aby nie dopuścić do jego rozkładu oraz uchronić je przed długotrwałą hibernacją.

 

Zhan Wenlian, która zgodziła się oddać swoje ciało nauce, stanie się obiektem badań nad kriogeniką. Chińscy badacze mają nadzieję, że w przyszłości, gdy powstanie skuteczna terapia zwalczająca raka płuc, będzie można rozmrozić kobietę i usunąć nowotwór. Artykuł opublikowany na łamach South China Morning Post sugeruje, że kobieta w swoim czasie może zostać przywrócona do życia i wyleczona, na co ma wyraził nadzieję jej mąż. Naukowcy będą skupiać się przede wszystkim nad udoskonaleniem metod zamrażania i rozmrażania, aby proces był szybszy, tańszy i bezpieczniejszy.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj