Na świecie żyje niemal miliard palaczy

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Prawie miliard ludzi pali papierosy każdego dnia, zgodnie z nowymi badaniami, pełnymi wstrząsających statystyk na temat uzależnienia od tytoniu. Pełna analiza globalnego badania z 2015 roku została opublikowana w czasopiśmie medycznym The Lancet, wykazując rozpowszechnienie palenia tytoniu na całym świecie.

 

Badanie obejmowało charakterystykę palenia papierosów, cygar oraz jakiejkolwiek innej formy palenia tytoniu w 195 krajach. Okazało się, że jedna na prawie siedem osób na całym świecie pali tytoń codziennie. Przekłada się to na co czwartego mężczyznę i co dwudziestą kobietę.

 

Najwięcej palaczy występuje w krajach średnio-rozwiniętych: na przykład w większości krajów Azji Południowo-Wschodniej. Najwyższy wskaźnik palaczy wśród kobiet zaobserwowano w krajach wysoko-rozwiniętych, takich jak Europa Wschodnia. W badaniu stwierdzono również, że od 1990 roku w Rosji i Indonezji znacząco wzrosła częstotliwość palenia.

 

Kraje o największym występowaniu mężczyzn palących na co dzień to: Kiribati (48%), Indonezja (47%), Mariany Północne (46%), Armenia (43%), Grenlandia (43%), Białoruś (42%), Ukraina (41%), Azerbejdżan (40%) i Timor-Leste (40%). 

Natomiast kraje o największym występowaniu kobiet palących na co dzień to: Grenlandia (44%), Bułgaria (28%), Grecja (27%), Czarnogóra (26%), Chorwacja (26%), Mariany Północne (25%), Kiribati (25%), Macedonia (23%), Węgry (23%) oraz Austria (23%).

 

Jeśli chodzi o rzeczywistą liczbę obywateli, kraje z największą liczbą palących codziennie mężczyzn to: Chiny (254 miliony osób), Indie (91 milionów), Indonezja (50 milionów), a wśród kobiet: Stany Zjednoczone (17 milionów), Chiny (14 milionów) oraz Indie (13,5 miliona).

 

Warto jednak zauważyć, że wskaźnik palaczy zmniejszył się o 28% wśród mężczyzn oraz o 34% wśród kobiet od 1990 do 2015 roku. Największy spadek liczebności palaczy nastąpił w Brazylii, głównie dzięki inicjatywom ograniczającym reklamę tytoniu, zakazowi palenia w niektórych miejscach publicznych oraz wprowadzeniu ceny minimalnej na papierosy.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Skomentuj