Palenie papierosów zwiększa ryzyko problemów ze zdrowiem psychicznym

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

O tym, że palenie papierosów jest wysoce szkodliwe dla naszego zdrowia, nikt nie musi nam przypominać. Jednak teraz, oprócz różnego rodzaju chorób układu oddechowego, paradontozy i próchnicy, chorób sercowo-naczyniowych, obniżonej płodności i nowotworów, naukowcy dodają do możliwych skutków palenia także choroby psychiczne. Najnowsze badania sugerują, że palenie wyrobów tytoniowych może zwiększać ryzyko zachorowania na takie choroby, jak depresja oraz schizofrenia.

Naukowcy z Uniwersytetu Bristolskiego poddali analizie ryzyko występowania depresji oraz schizofrenii wśród osób z genetycznymi predyspozycjami do rozwinięcia nałogu palenia papierosów. Punktem odniesienia były także te osoby, u których ryzyko nie występowało. Ponieważ tego rodzaju warianty genetyczne występują losowo w całej populacji i nie ma na nie wpływu prowadzony styl życia danego człowieka, konotacje z innymi czynnikami, takimi jak dochody, picie alkoholu czy aktywność fizyczna, zostały w znaczącym stopniu zminimalizowane.

Badacze skupili się na 378 wariantach genetycznych, które wcześniej powiązano z tym, że ich posiadacze rozwijają nałóg palenia wyrobów tytoniowych. Kolejne 126 wariantów genetycznych powiązano z wyższym prawdopodobieństwem palenia do końca życia. Naukowcy oceniali również, jak często i długo dane osoby paliły i czy udało im się rzucić palenie.

Kolejnym krokiem w badaniach było wykorzystanie danych na temat pacjentów ze zdiagnozowaną schizofrenią oraz poważną depresją. Wówczas zaczęto porównywać, czy występowanie tego rodzaju chorób psychicznych jest powiązane z wcześniej zidentyfikowanymi wariantami genetycznymi odpowiedzialnymi za palenie papierosów.

Wyniki badania jasno wskazują na to, że zarówno rozpoczęcie palenia, jak i jego stopniowa intensyfikacja wiąże się z wyższym ryzykiem depresji oraz schizofrenii. Przykładowo osoba, która paliła 20 papierosów dziennie przez 15 lat, a następnie nie paliła przez kolejne 17 lat, ma ponad dwukrotnie większe szanse na rozwój schizofrenii lub depresji, niż osoby, które nie paliły nigdy.

Naukowcy sprawdzili także, czy osoby z genetycznymi predyspozycjami do depresji i schizofrenii palą więcej. Chociaż odkryto pewne powiązanie, było ono znacznie mniejsze, niż w przypadku palenia jako czynnika rozwijającego choroby psychiczne. Można zatem wnioskować, że kluczem do zapobiegnięcia depresji oraz schizofrenii jest niepalenie papierosów – nawet jeśli mamy genetyczne predyspozycje do tego typu chorób.

Odpowiedzią na wykazaną zależność może być sama nikotyna, która w znaczący sposób wpływa na nasze samopoczucie, a zatem także na połączenia neuronowe w mózgu. Jest to jednak temat, który wymaga znacznie głębszej analizy, bo chociaż fizyczne konsekwencje zdrowotne palenia papierosów są nam bardzo dobrze znane, nadal brakuje szczegółowych informacji na temat skutków nałogu względem zdrowia psychicznego.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj