Popularny składnik suplementów ziołowych może powodować raka wątroby

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Najnowsze badania dowodzą, że suplementy ziołowe, które zawierają kwas arystolochowy (naturalnie występujący na przykład w roślinie o nazwie aristolochia fangchi) mogą powodować raka wątroby. Niebezpieczny związek znajduje się w roślinach, które są powszechnie stosowane w medycynie naturalnej krajów azjatyckich.

 

Badanie opublikowane w czasopiśmie naukowym Science Translational Medicine wykazało, że w 78% pobranych w Tajwanie próbek nowotworów wątroby znaleziono mutację charakterystyczną dla kwasu arystolochowego.

 

Zespół naukowców postanowił zweryfikować obecności kwasu arystolochowego w próbkach nowotworowych z różnych regionów świata. Około 47% znaleziono w Chinach, 13% w Korei Południowej, 4,8% w Ameryce Północnej, 2,7% w Japonii i 1,7% w Europie. Stąd jasny wniosek, że problem dotyczy głównie krajów azjatyckich. 

Już od dziesięcioleci wiadomo, że kwas arystolochowy jest szkodliwy dla ludzi, a rządy wielu państw wydają ostrzeżenia przed jego stosowaniem. Oprócz raka wątroby, spożywanie kwasu arystolochowego skutkuje także niewydolnością nerek oraz nowotworami przewodu moczowego.

 

Naukowcy stwierdzają jednogłośnie, że wszystkie produkty zawierające kwas arystolochowy powinny zostać zakazane. Ostrzegają także potencjalnych konsumentów przed kupowaniem nieznanych środków pochodzenia azjatyckiego, które mogą być opisywane jako naturalne suplementy i lekarstwa.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj