Rozpoczęły się pierwsze badania nad wpływem mikrodawkowania LSD na pracę mózgu

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Wielkiej Brytanii rozpoczęły się testy, podczas których naukowcy będą starali się określić wpływ mikrodawkowania LSD na pracę ludzkiego mózgu. Badacze z Beckley Foundation oraz z Imperial College London zamierzają sprawdzić doniesienia, według których bardzo niewielkie dawki LSD poprawiają kreatywność, wspomagają myślenie i usuwają objawy depresji.

 

Mikrodawkowanie substancji psychoaktywnych stało się popularne szczególnie w kręgach ludzi z Doliny Krzemowej – amerykańskiego centrum nowych technologii. Regularne zażywanie niewielkich ilości grzybów psylocybinowych czy LSD podobno zwiększa ich kreatywność i poprawia koncentrację, dzięki czemu uzyskują lepsze wyniki w pracy.

 

Brytyjscy naukowcy postanowili przeprowadzić testy, aby stwierdzić, czy mikrodawkowanie LSD faktycznie przynosi wymienione wyżej korzyści. Eksperymenty rozpoczęły się 3 września. Naukowcy zapraszają do nich ochotników, którzy zostaną podzieleni na dwie grupy. Pierwsza będzie otrzymywała niewielką dawkę LSD, a druga placebo. Następnie wszyscy uczestnicy tego testu będą musieli wypełnić ankiety, zostaną poddani odpowiednim testom i będą grać w gry kognitywne. Dopiero pod sam koniec eksperymentu dowiedzą się, czy otrzymali LSD, czy placebo.

 

Główny autor badania, Balázs Szigeti, zwrócił uwagę, że jak dotąd nie przeprowadzono jeszcze ani jednego testu, które skupiałoby się na mikrodawkowaniu. Osoby zażywające bardzo niewielkie ilości psychodelików mówią o samych korzyściach – między innymi o poprawie nastroju i koncentracji. Naukowcy chcą skupić się nie tylko na plusach, ale też na ewentualnych minusach stosowania LSD.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj