Światowa Organizacja Zdrowia stworzyła listę najbardziej leniwych krajów na świecie
Image

Badania przeprowadzone przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) na 1,9 mln osób ze 168 krajów wyłoniły najbardziej leniwych mieszkańców Ziemi, klasyfikując ich na podstawie narodowości. Wyniki opublikowano w czasopiśmie naukowym The Lancet Global Health. Jak można się domyślić, lista już zdążyła wzbudzić wiele kontrowersji.
Naukowcy ustalili, że w 2016 roku około ¼ wszystkich dorosłych ludzi na Ziemi nie wykonywała wystarczającej aktywności fizycznej. Wszyscy wiemy do czego prowadzi taka tendencja – zwiększone ryzyko chorób cywilizacyjnych, jak cukrzyca typu 2 czy niektóre nowotwory.
Właściwa aktywność fizyczna została zdefiniowana przez WHO jako co najmniej 75 minut intensywnych lub 150 minut umiarkowanych ćwiczeń w ciągu tygodnia. Zatem w którym kraju obywatele okazali się najleniwsi?
Oto lista 10 najbardziej leniwych krajów:
- Kuwejt (aż 67% społeczeństwa nie wykonuje wystarczającej ilości aktywności fizycznej w ciągu tygodnia)
- Samoa Amerykańskie (53,4%),
- Arabia Saudyjska (53%),
- Irak (52%),
- Brazylia (47%),
- Kostaryka (46,1%),
- Cypr (44,4%),
- Surinam (44,4%),
- Kolumbia (44%),
- Wyspy Marshalla (43,5%).
Co ciekawe, kraj powszechnie uznawany za wyjątkowo zmagający się z otyłością, czyli USA, zajął w klasyfikacji dopiero 143 miejsce. W Polsce wskaźnik niewystarczającej aktywności fizycznej wahał się między 30% a 39%. Najbardziej wysportowani obywatele to z kolei mieszkańcy Ugandy, gdzie tylko 5,5% społeczeństwa nie ćwiczy przez wystarczającą ilość czasu. Zaraz za nimi pojawiły się takie kraje, jak Mozambik, Lesotho, Tanzania, Niue, Vanuatu, Togo, Kambodża, Myanmar oraz Tokelau.
- Dodaj komentarz
- 668 widoków
Czas na małą przebieżkę.
Czas na małą przebieżkę.