Czy nasze samopoczucie wynika z kalendarza księżycowego?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Jak się okazuje, fazy księżycowe mogą mieć większy wpływ na ludzi z zaburzeniami nastroju, niż wcześniej sądzono. Do takich wniosków doszli autorzy nowego badania, które zostało opublikowane w czasopiśmie naukowym Translational Psychiatry. Naukowcy zastrzegają przy tym, że ich badania nie mają nic wspólnego z astrologią, która nie jest dziedziną naukową.

 

Badacze przyjrzeli się objawom chorobowym 51-letniego mężczyzny ze zdiagnozowaną chorobą afektywną dwubiegunową. Człowiek doświadczał przynajmniej 4 epizodów manii lub depresji w ciągu roku. Naukowcy prowadzili rejestr cyklów snu pacjenta oraz jego nastroju. Zarejestrowane dane porównywano z aktualną fazą Księżyca. Wyniki okazały się oszałamiające.

 

Co każde 29,5 doby, gdy Księżyc znajdował się w nowiu, psychika mężczyzny przechodziła z fazy depresji do manii. Korelowało to również z występowaniem najsilniejszych pływów morskich. Obserwacje te potwierdzają już wcześniejsze przypuszczenia, że nasz wewnętrzny rytm okołodobowy ma wyraźny wpływ na nasz nastrój.

Rytm okołodobowy człowieka, inaczej nazywany wewnętrznym zegarem, reguluje czas aktywności oraz regeneracji (snu) naszego mózgu. U zdrowych ludzi rytm okołodobowy dostosowuje się do pory dnia – gdy świeci słońce, jesteśmy aktywni, a gdy robi się ciemno, stajemy się senni. W przypadku obserwowanego mężczyzny organizm działał inaczej – dopasowywał się do faz księżycowych oraz pływów morskich.

 

Mechanizm, który sprawia, że obiekt tak drobny, jak ludzkie ciało, ulega wpływowi niewielkich zmian grawitacji związanych z cyklami pływowymi, jest wciąż niejasny i wymaga dalszych badań. Jednak być może naukowcy idą już w dobrą stronę i w niedalekiej przyszłości uda się zrozumieć źródło choroby afektywnej-dwubiegunowej, a nawet opracować skuteczniejsze formy leczenia.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj