Księżyc w znacznym stopniu wpływa na organizm i kondycję człowieka

Kategorie: 

Źródło: Internet

Ludzie od tysięcy lat wierzyli, że księżyc ma magiczne moce. Według wielu legend i podań Nasz satelita był świadkiem wielu mrocznych i niewyjaśnionych wydarzeń, to z nim związywały swój los wampiry, wilkołaki, czy czarownice. W dzisiejszych czasach pełnia księżyca nie sprawia, że obwieszamy się amuletami i zaczynamy się modlić, jednak kalendarz księżycowy potrafi nadal wpłynąć na datę operacji lub choćby nałożenia maseczki kosmetycznej.

 

Działania takie u sceptyków mogą spowodować jedynie uśmiech. Jednak wpływ Księżyca na zdrowie ludzi już od dawna przyciągał uwagę wielu ekspertów medycznych z całego świata. Wykonane ostatnio przez amerykańskich chirurgów badanie jasno wskazuje, że pełnia Księżyca wywiera istotny wpływ na organizm człowieka. Lekarze zauważyli, że śmiertelność wśród ludzi poddanych operacji serca, w trakcie lub bezpośrednio po pełni Księżyca, była znacznie niższa.

 

Dodatkowo szanse na szybką poprawę zdrowia były istotnie wyższe u pacjentów, którzy przeszli operację w ostatniej kwadrze Księżyca. Okazało się również, że Księżyc skracał czas pobytu pacjentów w szpitalu. Ludzie, którzy mieli operację podczas pełni księżyca, przebywali w szpitalu średnio przez dziesięć dni, natomiast chorzy operowani w innych fazach cyklu księżycowego, pozostawali na oddziale przez około 14 dni.


Księżycowy cykl zdaje się również wpływać na ludzki sen, nawet jeśli dana osoba nie widzi Księżyca i nie jest świadoma jego aktualnej fazy. W czasopiśmie Current Biology zamieszczono wyniki eksperymentu, przeprowadzonego na 33 ochotnikach, któzy spali w ściśle określonych warunkach laboratoryjnych. Okazało się, że pełnia Księżyca powodowała zaburzenia we śnie u badanych osób, dłużej zapadali oni w sen, a jakość ich snu była znacznie gorsza, niż zazwyczaj - i to pomimo umieszczenia wolontariuszy w zaciemnionym pokoju.

 

W tym czasie wystąpiły u nich znaczne wahania poziomu hormonu o nazwie melatonina, która reguluje naturalny cykl organizmu. Gdy jest ciemno, organizm produkuje więcej melatoniny, a gdy jest jasno - produkuje jej znacznie mniej. Wystawienie na działanie światła w godzinach wieczornych lub zbyt mało światła w ciągu dnia mogą zakłócać normalne funkcjonowanie i naturalny cykl organizmu.


Są naukowcy, którzy uważają, że Księżyc wprowadza zmiany także w przepływie płynów w organizmie. Tę teorię potwierdzają badania przeprowadzone przez brytyjskich urologów. Odkryli oni, że pełnia Księżyca znacznie zwiększa liczbę zgłaszanych przypadków kolki nerkowej. Jednak Księżyc wpływa jednak nie tylko na pracę układu sercowo-naczyniowego i układu moczowego człowieka, ale także na funkcjonowanie mózgu. Holenderskim naukowcom udało się znaleźć silną zależność pomiędzy ilością pacjentów, przyjmowanych na oddział szpitala dla osób psychicznie chorych, a pełnią Księżyca.

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika fdassd

Z  innych źródel, w większej

Z  innych źródel, w większej ilości, dowiedziałem się, że podczas pełni należy unikać operacji, ponieważ wszystko dłużej się goi, a należy robić ją podczas nowiu, bo wtedy szybciej wracamy do zdrowia. Tutaj jest informacja z tym sprzeczna. Jak to w  końcu jest?
Gdzie są źródła podanych badań?

0
0
Portret użytkownika wethaed

Je śli chodzi o wpływ

Je śli chodzi o wpływ księżyca to największe znaczenie ma to, czy znajduje się w fazie wzrastającej czy ubywającej (wizualnie oczywiści). I najistotniejsze jest niepoddawanie się wszelim zabiegom chirurgicznym w fazie "rosnącego" księżyca (znacznie zwiększa się krwawienie). Czyli nie w pełni ale po pełni!

0
0

Skomentuj