Operacje plastyczne mogą pogłębiać problemy psychiczne

Kategorie: 

www.123rf.com

Ciągłe dążenie do doskonałości, które opanowało współczesne społeczeństwo, wymusza na nas kupowanie coraz droższych urządzeń, ekskluzywnych ubrań, czy nowych samochodów. W nowoczesnym społeczeństwie liczy sie również młodość i ładny wygląd, dlatego chirurgia plastyczna coraz poszechniej oferuje pomoc w celu poprawy dowolnego fragmentu ciała i tarzy. Odsysanie tłuszczu, powiększanie piersi, lifting twarzy, korekcja nosa - dowolna usługa dla dowolnej zainteresowanej osoby. Okazuje się jednak, że ludzie, którzy chcą zmienić choćby jedną rzecz w swoim ciele lub wyglądzie, często cierpią z powodu obsesji i wykazują objawy przewlekłej choroby psychicznej.


Przykładem może być chociaż korekcja nosa. Belgijscy naukowcy opublikowali badania, które wykazały, że aż 33% ludzi, którzy poprawiają wygląd nosa, cierpi na przewlekłe zaburzenia psychiczne charakteryzujące się nadmiernym przywiązywaniem wagi do swojego wyglądu, co może ostatecznie prowadzić do pojawienia się obsesji. Wielu z nas kojarzy bardziej lub mniej znane osoby, które co rusz poprawiają coś w swoim wyglądzie, ale ostateczny wynik operacji nigdy ich nie zadowala. I znów probują. Cały czas wydaje im się, że niewystarczająco dobrze wyglądają, schorzenie to znane jest pod nazwą dysmorfobia. Często towarzyszy mu silna obawa przed nadmiernym przytyciem lub schudnięciem.


Spośród 233 przebadanych pacjentów, większość wykazywała oznaki zaburzeń psychicznych, oraz niską samoocenę oraz deklarowała niezadowolenie z życia. Co charakterystyczne - nosy takich osób mieściły się w granicach normy i nie miały żadnych defektów. Ci, którzy przychodzili aby poddać się ponownej korekcie nosa, wykazywali bardzo silne oznaki zaburzeń psychicznych. Naukowcy apelują do chirurgów plastycznych, aby oceniali oni motywację i zdrowie psychiczne pacjentów poszukujących operacji plastycznych.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj