Kofeina skraca czas reakcji, twierdzą eksperci

Kategorie: 

źródło: freeimages.com
Okazuje się, że kawa nie tylko pomaga się rano obudzić. Pracownicy Uniwersytetu w Bristol odkryli, że dzięki tabletkom kofeiny, które odpowiadają około dwóm filiżankom kawy, starsi ludzie szybciej podejmują decyzje. W badaniu wzięło udział 20 ochotników w podeszłym wieku. 

 

Jak podaje The Daily Mail, przez 9 dni uczestnicy przechodzili testy na koncentrację. W tym celu zaprzestali przyjmowania kofeiny na tydzień wcześniej.  W ciągu następnych kilku dni naukowcy wolontariuszom tabletki z kofeiną lub placebo. Kofeina podawana była w różnych dawkach (od 62 do 100 mg). 

W jednym z badań uczestnicy mieli za zadanie nacisnąć czerwony przycisk, gdy zobaczyli czerwony kwadrat na ekranie.Naukowcy zauważyli, że po spożyciu kofeiny uczestnicy bardzo szybko reagowali na bodźce wizualne, duże dawki kofeiny skracały czas ich reakcji. 

Eksperci uważają, że kofeina jest dobra dla osób z zaburzeniami koncentracji. Może pomóc tym, którzy cierpią na choroby neurodegeneracyjne, takie jak demencja starcza, czy choroba Parkinsona.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj