Wypalenie zawodowe zostało dodane do listy chorób WHO

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com, pexels.com

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dodała wypalenie zawodowe do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD), oficjalnie uznając ją za stan chorobowy. Decyzja została podjęta przez naukowców z całego świata podczas Światowego Zgromadzenia Zdrowia w Genewie.

 

Według WHO, wypalenie zawodowe można zdefiniować jako zespół chronicznego stresu związanego z pracą, uczucie wyczerpania, zmniejszenie skuteczności zawodowej oraz wzrost dystansu umysłowego do wykonywanej pracy lub uczucie negatywizmu lub cynizmu związane z pracą.

 

WHO wskazuje, że ich definicja wypalenia zawodowego obejmuje jedynie sferę zawodową i nie bierze pod uwagę innych aspektów życia. Dodanie schorzenia do oficjalnej listy chorób może  pomóc lekarzom diagnozować i leczyć chorobę oraz zachęcić pracodawców do lepszego traktowania swoich pracowników.

Zdaniem naukowców, istnieją pewne czynniki, które zwiększają ryzyko wypalenia. Należą do nich słaba równowaga między życiem zawodowym a prywatnym, duże obciążenie pracą, praca w nadmiarze godzin, perfekcjonizm, czy monotonia w pracy.

 

Objawy to m. in. bezradność, uczucie uwięzienia, cynizm względem pracy, utrata motywacji oraz zwątpienie. Osoby dotknięte chorobą mają tendencję do odwlekania obowiązków, izolują się od innych, a nawet mogą nadużywać alkoholu i narkotyków.

 

Fizyczne objawy wypalenia obejmują stres i zmęczenie, a także choroby serca, wysokie ciśnienie krwi, bóle mięśni i zaburzenia snu. Wypalenie może również prowadzić do częstych bólów głowy i wpływać na układ odpornościowy, zwiększając prawdopodobieństwo zachorowania.

W przypadku wypalenia zawodowego ważne jest, aby szukać wsparcia zarówno w pracy, jak i wśród przyjaciół i rodziny. Ćwiczenia, zdrowe odżywianie, więcej snu i ćwiczenia relaksacyjne, takie jak joga lub tai chi, również mogą pomóc. Ważna jest również ocena sytuacji – jeśli praca jest powodem dużego stresu warto zastanowić się nad jej zmianą.

Nowa klasyfikacja chorób wejdzie w życie w styczniu 2022 roku. Nowa lista będzie obejmować również inne zaburzenia, takie jak uzależnienie od gier lub hazardu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj