Specjalne naklejki mogą monitorować funkcje życiowe i stan pacjentów po operacji

Kategorie: 

Źródło: Ramses Martinez/Purdue University

Sprawdzanie stanu pacjentów po operacjach może być stresujące i uciążliwe. Naukowcy postanowili opracować urządzenie, pozwalające na monitorowanie statusu pacjenta bez wychodzenia z domu. Niewielka naklejka wyposażona w specjalny system monitorujący może zapewnić komfort pacjentom oraz skrócić kolejki do lekarzy.

 

Naukowcy z Purdue University opracowali rozwiązanie w postaci naklejki, która stale monitoruje stan i parametry życiowe pacjenta. „Inteligentne naklejki” wykonane są z celulozy, która jest biokompatybilna i komfortowa dla skóry. Urządzenie może być używane do monitorowania aktywności fizycznej i ostrzegania użytkownika o możliwych zagrożeniach dla zdrowia w czasie rzeczywistym.

Pracownicy służby zdrowia mogą używać naklejek Purdue jako czujników, monitorujących sen pacjentów, ponieważ dostosowują się one do narządów wewnętrznych, nie powodując żadnych niepożądanych reakcji. Sportowcy mogą również korzystać z technologii do monitorowania swojego stanu zdrowia podczas ćwiczeń i pływania.

 

Naklejki te są cienkie i rozciągliwe jak skóra, przez co są niedostrzegalne dla użytkownika. Urządzenie zostało pokryte cząsteczkami, do których nie przywiera woda, olej, kurz, czy bakterie. Koszt nalepki jest niewielki, ponieważ można ją bez problemu drukować w sposób przemysłowy.

Technologia została opatentowana przez Purdue Office of Technology Commercialization. Badania nad urządzeniem są kontynuowane, podczas gry firma kontynuuje poszukiwania partnerów do testów oraz komercjalizacji swojej technologii.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj