Według badań naukowch medytacja spowalnia starzenie mózgu

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Specjaliści z uniwersytetu UCLA zbadali związek między wiekiem człowieka i stanem substancji szarej. Dokonano tego porównując dwie grup ludzi, medytujących i takich, którzy tego nie robią. Eksperci twierdzą, że medytacja zdecydowanie pomogła w utrzymaniu dobrej kondycji mózgu.

 

Podczas badania naukowcy porównali mózgi 50 osób, którzy medytowali przez wiele lat, i 50 osób, które nigdy tego nie robiły. Z wiekiem zaobserwowano utratę substancji szarej u obu grup, ale w mniejszym stopniu u stosujących medytację.

 

Każda grupa składała się z 28 mężczyzn i 22 kobiet w wieku od 24 do 77 lat. Ci, którzy uprawiali medytację, robili to regularnie w okresie czasu o długości od 4 do 46 lat, średnio medytowali 20 lat. Obrazowanie wykonane metodą rezonansu magnetycznego wykazało, że wielkość substancji szarej u tych, którzy medytowali była większa. Eksperci byli przyznają, że są bardzo zaskoczeni tak wyraźną różnicą.

Spodziewano się, że efekt będzie małe i będzie dotyczyć tylko niektórych części mózgu. W rzeczywistości, działanie medytacji wydaje się być rozłożone na cały mózg. Wiadomo, że wraz ze wzrostem średniej długości życia zwiększa się ryzyko pogorszenia zdolności umysłowych. Medytacja jest uważana za jeden ze sposobów na zminimalizowanie tych zagrożeń.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Jaskier

MEdytacja to medytacja, nie

MEdytacja to medytacja, nie ma znaczenia według jakiej idei ją praktykujesz, liczy się sam stan w jaki wprowadzasz swój umysł. Podziały są dziełęm ludzi, sama czynność jest niezmienna.

0
0
Portret użytkownika julo

O jaką medytację chodzi w

O jaką medytację chodzi w artykule? O medytację chrześcijańską, czy według tradycji Wschodu?

0
0
Portret użytkownika prof.Salami

nie ma medytacji

nie ma medytacji chrześcijańskiej jest tylko medytacja.

0
0

Skomentuj