Nauka muzyki rozwija u dzieci dodatkowe połączenia mózgowe

Image

Źródło: pixabay.com

Nauczanie małych dzieci grania na jakimś instrumencie pozwala na rozwój nowych połączeń mózgowych, które funkcjonują w dobrym stanie do końca ich życia. Zgodnie z nowym zestawem badań, rozwój umiejętności muzycznych może pomagać w leczeniu autyzmu, a także nadpobudliwości psychoruchowej.

 

Badacz Pilar Dies-Suarez wyjaśnia – "Od zawsze było wiadomo, że terapia muzyczna dobrze wpływa na dzieci z zaburzeniami, jednak nikt do tej pory nie zbadał na czym dokładnie opiera się to zjawisko". Zespół naukowców postanowił zatem przeskanować mózgi 23 dzieci w wieku od 5 do 6 lat, przy użyciu techniki zwanej DTI. Skanu dokonano przed i po dziewięciomiesięcznym treningu muzycznym.

Image

Naukowcy skupili się na rodzaju tkanki mózgowej zwanej substancją białą, która zawiera włókna nerwowe, znane jako aksony łączące ze sobą neurony i pozwalające na komunikację między różnymi rejonami w mózgu.

Image

Poprzednie badania wykazały, że dzieci z autyzmem i ADHD posiadały często ubytek substancji białej w pewnych rejonach kory czołowej mózgu, co wskazywało na mniejszą gęstość aksonów. Pod koniec dziewięciu miesięcy skany DTI wykazały, że ilość substancji białej w korze czołowej wszystkich 23 dzieci wzrosła, co wskazuje na to, że kształcenie muzyczne wygenerowało nowe aksony, a zatem zwiększono łączność między rejonami mózgu.

 

"Gdy dziecko otrzymuje lekcje muzyczne, jego mózg jest proszony o rozwiązanie pewnych zadań" – mówi Dies-Suarez – "Zadania te obejmują, słuch, motoryczność, poznanie, emocje oraz umiejętności społeczne, które uaktywniają różne obszary w mózgu. Odnotowany efekt może mieć miejsce ze względu na konieczność tworzenia większej liczby połączeń między obiema półkulami mózgu".

 

Ocena: