Występowanie cholery w Afryce jest związane ze zjawiskiem pogodowym

Kategorie

Image

Źródło: pixabay.com

Zjawisko pogodowe El Niño ma wpływ na rozprzestrzenianie się cholery w Afryce. El Niño powstaje w obszarze wód równikowych Oceanu Spokojnego i wpływa na pogodę na całej planecie. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych, Francji oraz Szwajcarii badali przypadki zakażenia cholerą w 3 tysiącach miejsc na całym kontynencie afrykańskim w latach 2000-2014. Analiza danych nie pozostawia złudzeń, że El Niño wiąże się z rozwojem choroby.

 

Chociaż łączna liczba infekcji w Afryce była taka sama w każdej fazie El Niño, rozkład geograficzny zachorowań był zależny od aktywności zjawiska atmosferycznego. W czasie uśpionej aktywności El Niño, w RPA odnotowano 30 tysięcy mniej infekcji cholerą.

 

Z kolei rozwój El Niño wiązał się ze skokiem chorobowym – zdiagnozowano aż o 48 tysięcy pacjentów niż zwykle. Warto zaznaczyć, że w regionach, w których występuje El Niño żyje aż 177 milionów ludzi. Bakterie cholery żyją w wodzie i wraz z nią dostają się do organizmu człowieka.

Image



Opady spowodowane przez El Niño przepełniają systemy kanalizacyjne i zanieczyszczają wodę pitną. W regionach Afryki, które dotyka susza, ludność często zmuszona jest pić wodę z zanieczyszczonego źródła, co jest prostym narażeniem się na chorobę.

 

Zjawisko pogodowe El Niño można przewidzieć z wyprzedzeniem 6-12 miesięcy, a co za tym idzie, możliwa jest także do przewidzenia epidemia cholery. Przygotowanie do zwiększenia liczby zachorowań może zapewnić właściwsze leczenie i znacznie zmniejszyć liczbę zgonów, które w przypadku zachorowania na cholerę sięgają aż 30 %.

 

Ocena

Średnia: 5 (1 vote)
0
0
Brak głosów.

Dodaj komentarz

Treść tego pola jest prywatna i nie będzie udostępniana publicznie.