Zaburzenia flory jelitowej mogą prowadzić do choroby Parkinsona

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Eksperymenty naukowców z Kalifornii sugerują, że bakterie żyjące w jelitach mogą powodować zaburzenia pracy mózgu. Odkrycie może zapoczątkować powstanie nowych sposobów leczenia choroby Parkinsona, na przykład leków zabijających szkodliwe bakterie jelitowe lub nowej generacji probiotyków.

 

Choroba Parkinsona stopniowo uszkadza mózg, co skutkuje u chorych drgawkami oraz trudnościami w poruszaniu się. Naukowcy zaprogramowali genetycznie myszy do rozwoju choroby Parkinsona poprzez jej wytwarzanie bardzo wysokiego poziomu białka alfa-synukleinowego, związanego z uszkodzeniem mózgu u pacjentów z chorobą Parkinsona. Jednak tylko zwierzęta z bakteriami w ich jelitach wykazywały objawy chorobowe, a sterylne myszy pozostały zdrowe.

Dalsze badania wykazały, że przeszczepianie bakterii jelitowych od pacjentów z chorobą Parkinsona do myszy generowało więcej objawów chorobowych niż w przypadku bakterii jelitowych pobieranych od zdrowych osób.

 

Dr Timothy Sampson, jeden z badaczy z Kalifornijskiego Instytutu Technologii twierdzi, że brak równowagi wśród bakterii jelitowych pacjenta może być pierwszym objawem choroby Parkinsona. Bakterie te uwalniają substancje chemiczne, które przyczyniają się do nadmiernej aktywności mózgu, powodując uszkodzenia.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj